آموزشی

انواع دکمه

دکمه های تزیینی

‌انواع مختلف دکمه: راهنمایی برای خیاطی

دکمه‌ها همانند انواع مختلف پارچه یا اکسسوری ها بخش مهمی از خیاطی هستند. در این مقاله شما در مورد انواع دکمه و دکمه‌هایی که با ذغال در خیاطی استفاده می‌شود اطلاعاتی کسب خواهید کرد.
دکمه‌ها دارای انواع مختلفی از نظر سایز، شکل، هستند. این موضوع علی‌رغم مزایایی که دارد ممکن است سر درگم کننده باشد.
بعد از خواندن این مقاله شما قادر خواهید بود با انواع مختلف دکمه کت لباس همچنین پیراهن و دکمه‌های مورداستفاده برای پارچه‌های مختلف و دکمه‌های زیبایی که علی‌رغم کاربردی که دارند باهدف تزئینی نیز به کار می‌روند آشنا شوید.

انواع دکمه‌های خیاطی – بررسی اجمالی

در ادامه، جزئیات بیشتری در مورد برخی از رایج‌ترین/محبوب‌ترین دکمه‌ها خواهید دانست. برخی از این انواع دکمه باهم همپوشانی دارند زیرا برخی از این تقسیم‌بندی‌ها بر اساس شکل، تعداد سوراخ‌ها یا موادی هستند که با آن ساخته‌شده یا برای آن استفاده می‌شود. در اینجا فهرستی از اکثر دکمه‌های خیاطی که ممکن است با آن‌ها روبرو شوید آورده شده است:

 1. دکمه‌های پایه‌دار (یک سوراخ)
 2. د‌‌کمه‌های دو سوراخ
 3. دکمه‌‌های چهار سوراخ
 4. دکمه‌‌‌های کت
 5. دکمه‌های صدفی
 6. دکمه‌ها‌ی پارچه‌ای
 7. دکمه‌ها‌‌ی متغیر
 8. د‌کمه‌‌های پلاستیکی
 9. د‌‌کمه‌‌‌های فلزی
 10. د‌کمه‌ها‌ی چوبی
 11. د‌کمه‌ها‌‌ی پیراهن
 12. دکمه‌ه‌ای گل‌میخ
 13. د‌کمه‌‌‌‌‌ها‌‌ی برگردان
 14. د‌‌کمه‌‌ها‌‌‌‌‌ی قزن قفلی
 15. د‌‌کمه‌‌‌‌ها‌ی چرمی
 16. د‌‌کمه‌‌‌ها‌‌ی جین
 17. د‌‌‌کمه‌‌‌‌ها‌ی تزئینی
 18. دکمه‌‌ها‌‌‌‌ی شیشه‌ای
 19. د‌کمه‌‌‌‌‌‌های پرسی
 20. د‌‌‌‌‌‌کمه‌های پلی‌استر

انواع دکمه‌های کتی

دکمه‌هایی که به‌طور خاص برای استفاده در کت‌ها و ژاکت‌ها ساخته می‌شوند و سایز بزرگی دارند. آن‌ها هم ازنظر عرض و هم ازنظر ارتفاع حجیم هستند (معمولاً 1 تا 1.5 اینچ در عرض یا بیشتر) و بنابراین سوراخ‌های دکمه بزرگ‌تر و محکم‌تر دوخته می‌شوند.
برخی از دکمه‌های کت دارای دو یا چهار سوراخِ هستند. درحالی‌که برخی دیگر دارای یک رویه محکم با حلقه‌ای گرد در سمت پشت دکمه و محل اتصال آن هستند (دکمه‌های پایه‌دار).

دکمه‌های کت معمولاً از فلز یا پلاستیک ضخیم ساخته می‌شوند تا در برابر سایش معمولی مقاوم باشند. علاوه بر این، روی لباس‌هایی مانند کت دوبل، دکمه‌های فلزی بر روی دو طرف سینه دوخته می‌شوند و به‌عنوان یک تزئین برای لباس به چشم می‌آیند.
هنگام انتخاب دکمه‌ها برای پروژه کت خود، سبک موردنظر، طرح، رنگ، طول لباس و اینکه چقدر دکمه‌ها می‌توانند به‌راحتی از سوراخ جادکمه‌ای پارچه عبور کنند را در نظر بگیرید.

دکمه کتی

دکمه کتی

انواع دکمه‌های پیراهن

دکمه‌های اختصاص داده‌شده برای پیراهن (مخصوصاً پیراهن و بلوز) ازنظر اندازه کوچک‌تر از دکمه‌های کت هستند. بیشتر آن‌ها بین 8/3 تا 2/1 اینچ عرض دارند و اغلب از پلاستیک، فلز یا حتی پوسته ساخته می‌شوند.

اندازه کوچک این دکمه‌ها موجب می‌شود صاف بخوابند، به‌راحتی شسته و خشک شوند. اینها معمولاً نوعی از دکمه‌های ارزان‌تر هستند و می‌توان آن‌ها را در تعداد زیاد خریداری کرد.

دکمه پیراهن

دکمه پیراهن

دکمه شلوار

دکمه‌های مورد استفاده در شلوار با یکدیگر متفاوت‌اند. شلوار جین معمولاً دارای دکمه‌های فلزی است و اغلب روی آن‌ها نام یا لوگوی برند حک‌شده است. دکمه‌هایی که در شلوار جین استفاده می‌شوند، برای مقاومت در برابر شستشوی مکرر و سایش شدید، بزرگ‌تر از دکمه‌های پیراهن هستند، اما معمولاً به بزرگی دکمه‌های کت نیستند.
آن‌ها معمولاً حدود 4/3 اینچ عرض دارند و یک حلقه گرد در قسمت زیرین به‌جای سوراخ‌های موجود روی دکمه وجود دارد.

دکمه شلوار

دکمه شلوار

دکمه‌های شلوار جین تقریباً همیشه بدون دوخت هستند. آن‌ها از دوتکه تشکیل‌شده‌اند و قسمت پشتی صاف و مانند میخ است که به قسمت جلو کوبیده می‌شود.

تقریباً همه شلوارهای جین دارای یک دکمه در قسمت بالای زیپ هستند. بسیاری از آن‌ها به‌جای زیپ دارای یک ردیف دکمه کامل هستند، اگرچه دکمه‌های زیر بالا معمولاً توسط یک‌ زبانه پارچه پنهان می‌شوند.

انواع دکمه‌های تزئینی

انواع دیگر دکمه‌ها، دکمه‌های تزئینی هستند، اما حتی این دکمه‌ها نیز می‌توانند کاربردی باشند. دکمه‌های مرواریدی نمونه‌ای عالی از تزییناتی هستند که به‌ویژه برای لباس‌های شیک به کار می‌روند. همچنین دکمه‌ها را می‌توان از نمد، مروارید، چوب، شیشه، ابریشم و بسیاری مواد دیگر، طبیعی و مصنوعی ساخت.

دکمه های تزیینی

دکمه های تزیینی

برای دیدن سایر مقاله‌های ما می‌توانید به صفحه وبلاگ مطالب آموزشی ما مراجعه کنید.

شما همچنین می‌توانید پیج اینستاگرام آراز بافت را دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *