قیطان

انواع قیطان

انواع قیطان

انواع قیطان

شاید فکر کنید که انواع قیطان یا قیطون چه از نظر شکل و چه اندازه همگی شبیه به هم هستند و استفاده‌های یکسانی دارند؛ اما اینطور نیست. در خیاطی قیطان‌ها در زمینه‌های مختلفی مانند تزئیین و گلدوزی، ساخت زیورآلات، مکروم کاری (توردوزی)، بستن هدایا، ساخت دسته کیف و کمربند و غیره استفاده می‌شوند. اما از یک نوع آن‌ها در همه موارد استفاده نمی‌شود، برای هر کاری نوع مخصوص به خودش را به کار می‌برند.

اگر شما هم به خیاطی علاقه دارید بهتر است قبل از شروع کارتان با انواع قیطان‌ها آشنا شوید:

جهت خرید انواع قیطان و یا خرید قیطان مغزدار کلیک نمایید.

1) قیطان پنبه‌ای

یکی از پرمصرف‌ترین انواع قیطان در خیاطی است و در زمینه‌های مختلفی مانند کارهای تزئینی استفاده می‌شود. نوع ضخیم‌تر آن برای تزئین حاشیه مبل و کوسن کاربرد دارد.

از دیگر کاربردهای قیطان پنبه‌ای می‌توان ساخت دستگیره قابلمه و زیلو را نام برد. ناگفته نماند که می‌توانید این محصول را به صورت تک‌لایه، دولایه و سه لایه خریداری کنید.

قیطان پنبه‌ای

قیطان پنبه‌ای

2) قیطان سیسل

یکی دیگر از انواع قیطان، قیطان سیسل می‌باشد که کمی سفت و از الیاف طبیعی که از گیاه سیسال گرفته می‌شود ساخته شده است. معمولاً به عنوان دسته کیسه‌های کاغذی سازگار با محیط زیست و بستن هدایا استفاده مورد استفاده قرار می‌گیرند. گفته می‌شود که یکی از بادوام‌ترین قیطان‌های فیبری در بین سایر قیطان‌ها است. همچنین می‌توانید از این محصول در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید.

همه اینها در برابر نور خورشید بسیار مقاوم هستند و از این رو برای پروژه‌هایی که در فضای باز می‌باشند استفاده می‌شود.

قیطان سیسل

قیطان سیسل

3) قیطان فلزی

از دیگر انواع قیطان، قیطان پیچ‌خورده ضخیم فلزی است که در کارهای هنری مثل گلدوزی‌ (گلدوزی‌های فلزکاری شده) و تزئینات دیگر استفاده می‌شود. معمولاً از این نوع قیطان در کنار نخ طلایی رنگ بر روی پارچه به کار می‌برند.

قیطان فلزی

قیطان فلزی

4) قیطان چرمی

قیطان‌های چرمی که در ابعاد مختلف وجود دارند یکی دیگر از انواع قیطان هستند. از این محصول دور کارهای تزئینی به عنوان لبه چرمی دوخته می‌شود. از کاربردهای دیگر آن بندکشی برای کیف، استفاده در کمربند و غیره است.

قیطان چرمی

قیطان چرمی

5) قیطان کنفی

این قیطان‌ها همگی از الیاف طبیعی ساخته شده‌اند. این محصول یکی دیگر از انواع قیطان از گیاه جوت ساخته شده و بسیار محکم و سازگار با محیط زیست هستند. می‌توانید آن را در رنگ‌های مختلف تهیه کنید؛ اما معمولاً در رنگ قهوه‌ای مایل به زرد موجود است.

قیطان کنفی

قیطان کنفی

6) قیطان پاراشوت

این قیطان نایلونی شباهت زیادی به قیطان پلی‌استر دارد؛ اما کشش آن کمتر است.

7) قیطان پلی‌استر

یک قیطان بافته شده‌ی بسیار محکم و قوی است.  در برابر لکه، کپک، آسیب‌های ناشی از نور خورشید، مواد شیمیایی، ساییدگی و … بسیار مقاوم است و تا حدودی نیز کشیده می‌شود.

8) قیطان پلاستیکی

این نوع قیطان نازک است که معمولاً به آن رشته‌های Scoubidou می‌گویند. از آن برای ساخت دستبند و سایر صنایع دستی و تزئینی استفاده می‌شود.

9) قیطان پلاستیکی کشسان

در بین انواع قیطان از این محصول برای بستن موها، در ماسک‌های صورت و غیره استفاده می‌شود. قیطان روی ماسوره پیچیده شده و به عنوان نخ ماسوره برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

10) قیطان وکس (مومی)

سیار بادوام است که معمولاً در ساخت جواهرات استفاده می‌شود. این قیطان در دو نوع نخی یا پلی استر موجود هستند. بهترین مزیت قیطان از قبل واکس شده این است که کشیده نمی‌شود و به دلیل داشتن موم بی‌جهت گره نمی‌خورد.

می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه خیاطی مقاله کش‌های مورد نیاز در خیاطی را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *