کش و نوار

انواع نوار برای استفاده در خیاطی

انواع نوار در خیاطی (بخش اول)

انواع نوار برای استفاده در خیاطی (بخش اول)

در خیاطی از انواع نوار برای مصارف گوناگون استفاده می‌شود. به عنوان مثال برخی برای نگه داشتن اشیا، برخی برای استحکام و سفتی، برخی برای بستن اشیا، برخی فقط برای تزئین و موراد دیگر آنقدر کاربردی هستند که نمی‌توانید بدون آن‌ها فرآیند دوخت و دوز را تصور کنید، مانند نوار مغزی دوزی.

در ادامه با انواعی از نوارها آشنا خواهید شد:

1) نوار مغزی دوزی

نوار مغزی دوزی، نواری از پارچه است که می‌توانید آن را از فروشگاه‌ها بخرید یا خودتان درست کنید – این نوار در اصل یک پارچه بلند است که برای تکمیل حلقه‌های آستین، یقه و سایر لبه‌ها و همچنین به عنوان بند کشی، بند و غیره استفاده می‌شود.

نوار مغزی دوزی

نوار مغزی دوزی

این نوار در انواع‌های مختلفی وجود دارند:

  • نوار مغزی دوزی یک طرف تا خورده (Single fold Bias Tape): این نوار در عرض 1/2 اینچ یا 7/8 اینچ موجود است. در یک نوار مغزی دوزی تاشو، لبه‌های کناری نوار پارچه از طول تا وسط نوار تا می‌شود.
  • نوار مغزی دوزی دو طرف تا خورده (Double Fold Bias Tape): نواری است که از دو طرف به وسط تا شده است. اندازه آن معمولاً 1/4 اینچ است (اما اندازه عریض‌تر آن تا 1/2 اینچ نیز می‌رسد). از این نوع نوار برای لبه کاری ، به عنوان بند کشی و غیره  استفاده می‌شود.
انواع نوار مغزی دوزی

انواع نوار مغزی دوزی

همچنین نوارهای مغزی دوزی دیگری هستند که اندازه آن‌ها بزرگ‌تر و پهن‌تر است که برای اطراف پتو و لحاف استفاده می‌شود و عرض آن‌ها حدود 1 1/2 اینچ تا 2 اینچ می‌باشد.

نوار مغزی دوزی پتو

نوار مغزی دوزی پتو

2) نوار بافته شده

نوارهایی که بافته شده‌اند از در هم بافتن رشته‌های مختلف نخ یا بند ساخته می‌شود و انواع مختلفی دارند که عبارت‌اند از:

  • نوار بافته شده حلقه‌ای: از انواع نوار گرد است که با قیطان دوزی بند یا ریسمان‌های نخی به وجود می‌آیند.
  • نواری که میدی نام دارد: یک نوار صاف و باریک است که از بند یا ریسمان مصنوعی ساخته شده است.
  • نوار بافتی سوتاچ: یکی دیگر از نوارهای ابریشمی مصنوعی گرد است که برای ایجاد نقش‌های تزئینی به کار برده می‌شود.

3) نوار پارچه‌ای آماده

نوعی از نوار پارچه‌ای بسیار زیبا است که می‌توان از آن در خیاطی و کاردستی به همان شکلی که هست استفاده کرد – مثلا می‌توانید با آن پاپیون درست کنید، چیزی را  تزئین کنید و و غیره .. .

4) نوار رابط / نوار لبه

یک نوار پهن 3 یا 4 اینچی است که از مواد واسط ساخته شده است. برای وصل کردن و استحکام نقاط کوچک استفاده می‌شود. به جای استفاده از مواد واسط بزرگ، این نوار باریک را در اندازه های مناسب ببرید و استفاده کنید، همچنین می‌توانید از حرارت برای چسباندن این نوار استفاده کنید.

نوار زانفیکس

نوار زانفیکس

5) نوارهای کشسان

نوارهای الاستیک یا کشسان در عرض 5 میلی‌متر و در رنگ‌های مختلف و حتی در انواع روشن و شفاف موجود هستند.

6) نوار سجاف

نوعی نوار پهن 1یا 2 اینچی است که برای لبه‌های دامن، شلوار، لباس، کت و غیره و همچنین برای استحکام لبه‌ها استفاده می‌شود و یک طرف آن چسب دارد.

7) نوار لوله‌ای

نوار لوله‌ای، بندی است که توسط پارچه پوشیده شده است که بین درزها قرار می‌گیرد. می‌توانید از این نوع نوار برای یقه، سجاف، لبه های حلقه آستین و تزئین رومبلی و غیره استفاده کنید.

نوارهای کشسان

نوارهای کشسان

8) نوارهای فیکس ضروری

یک طرف این نوارها چسبنده است و برای موارد مختلف در دوخت استفاده می‌شوند. مثلاً می‌توانید وقتی در حال قطعه قطعه کردن کاغذ هستید برای نگه داشتن پارچه روی کاغذ از آن استفاده کنید یا قطعات پارچه را به کمک این نوار طور موقت کنار هم نگه دارید. برای دیدن سایر مقاله‌های ما می‌توانید به صفحه وبلاگ مطالب آموزشی ما مراجعه کنید.

برای اینکه اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید، می‌توانید بخش دوم این مقاله را با عنوان مدل های مختلف نوار در خیاطی نیز مطالعه کنید.

شما همچنین می‌توانید پیج اینستاگرام آراز بافت را دنبال نمایید.

2 دیدگاه در “انواع نوار برای استفاده در خیاطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *