آموزشی

دوخت صاف در خیاطی

دوخت صاف در خیاطی

پنج ابزاری که به شما کمک می‌کنند صاف بدوزید

اگر فکر می‌کنید که نمی‌توانید در خیاطی صاف بدوزید و بسیار ناامید شده‌اید، نگران نباشید. خطوط دوخت کج و مواج بسیار رایج هستند، اگرچه از نظر کارشناسان به‌ عنوان «خیاطی» نامرغوب تلقی می‌شوند. اما در ادامه چند ابزار دوخت صاف در خیاطی را به شما معرفی خواهیم کرد.

برای قسمت درزها، اگر می‌خواهید لباستان فیت بدنتان باشد، یعنی کج نشود، باید خطوط به‌صورت صاف دوخته شوند. معمولاً دوخت تمیز و صاف نشان‌ دهنده کیفیت خوب کار است؛ بنابراین اینکه به این نوع دوختن اهمیت می‌دهید طبیعی است.

اگر به‌ تنهایی از پس این کار برنمی‌آیید، می‌توانید از چرخ‌خیاطی و علامت‌‌های روی آن استفاده کنید. با این روش اگر لبه‌های خود را به‌خوبی تنظیم کرده باشید، می‌توانید یک خط صاف دربیاورید.

شما این علامت‌ها را در سمت راست پایه چرخ‌ خیاطی می‌بینید. علامت‌ گذاری‌ها 5/8 اینچ و 1/2 اینچ هستند. 5/8 اینچ بیشترین استفاده را برای درز دارد. اگر لبه‌های پارچه‌تان را با این علامت هماهنگ کنید، می‌توانید دقیقاً با این میزان درز خود را بدوزید.

اگر با این‌ وجود هم نمی‌توانید به این خطوط و علامت‌های ظریف در چرخ‌خیاطی خود اعتماد کنید، می‌توانید از ابزارهای زیر که به شما در دوخت خطوط صاف کمک می‌کند، استفاده کنید.

1- دستگاه دوخت درز مغناطیسی

این وسیله بهترین روش است تا شما دوخت صاف در خیاطی داشته باشید. شما تنها کافی است دستگاه مغناطیسی را روی چرخ‌خیاطی خود نگه‌دارید، حتی به دلیل کشش مغناطیسی تکان نمی‌خورد، بنابراین می‌توانید بسته به میزان درزی که مورد انتظارتان است آن را در هرجایی که می‌خواهید نگه‌دارید. لبه پارچه خود را در مقابل لبه دستگاه دوخت مغناطیسی نگه‌دارید تا بخیه‌های صاف و ثابتی بدوزید.

دستگاه دوخت درز مغناطیسی

دستگاه دوخت درز مغناطیسی

2- نوارچسب کاغذی

ابزار دیگری که باعث می‌شود دوخت صاف در خیاطی داشته باشید، نوار چسب کاغذی است. شما می‌توانید یک نوارچسب کاغذی یا نوار نقاشی را دقیقاً در برابر درز موردنظر خود نگه‌دارید. باید لبه پارچه خود را مانند قبل با این نوار تنظیم کنید. اگر می‌خواهید ردیف‌های صاف و موازی ایجاد کنید، نوارهایی از نوارچسب کاغذی را در عرض مطابق بافاصله بین خطوط دوخت برش دهید.

به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید خطوط موازی بافاصله 1/2 اینچ از هم بدوزید، نوارچسب را در این عرض برش دهید، سپس آن را روی پارچه نگه‌دارید و در امتداد هر دو لبه این نوار را بدوزید. پس‌ازآن وقتی نوار را بردارید، خطوط موازی بافاصله 1/2 اینچ از هم خواهید داشت.

نوارچسب کاغذی

نوارچسب کاغذی

3- دستگاه راهنما برای دوختن یا لحاف‌دو‌زی

این دستگاه ابزار کوچکی است که به پشت پایه چرخ‌خیاطی متصل می‌شود و در دوخت ردیف‌های موازی و همچنین هنگام ایجاد دوخت در لحاف و دوخت صاف در خیاطی بسیار مفید است. این وسیله دارای یک پیچ در ناحیه پشتی خود است که توسط آن به پایه چرخ‌خیاطی وصل می‌شود. پیچ را شل کرده و میله را از طریق سوراخ به پایه وصل کنید.

این دستگاه به‌اندازه‌ای تنظیم می‌شود که روی خط اول دوخت (که ابتدا باید آن را ایجاد کنید) یا لبه پارچه باشد. اگر آن را در همان حالت نگه‌دارید، (روی خط اول دوخت) می‌توانید یک ردیف دوخت موازی و صاف با همان فاصله بین آن‌ها ایجاد کنید.

دستگاه راهنما برای دوختن یا لحاف دوزی

دستگاه راهنما برای دوختن یا لحاف دوزی

4- پایه برای دوخت لبه

این وسیله پایه دیگری است که به شما کمک می‌کند همیشه فاصله یکنواختی را از لبه بریده پارچه حفظ کنید – باید تیغه پایه چرخ‌خیاطی را در مقابل لبه پارچه نگه‌دارید. اگر می‌خواهید فاصله بین لبه را کم یا زیاد کنید، باید موقعیت سوزن را تغییر دهید. اکنون هنگام دوخت می‌توانید همیشه فاصله یکنواخت از لبه بران را حفظ کنید.

به‌غیراز این ابزارها، بهتر است مطمئن شوید که چرخ‌خیاطی شما خوب تنظیم‌شده و در بهترین کار می‌کند – کشش ماشین خود را برای پارچه‌ای که می‌دوزید، تست کنید.

پایه برای دوخت لبه

پایه برای دوخت لبه

برای دیدن سایر مقاله‌های ما می‌توانید به صفحه وبلاگ مطالب آموزشی ما مراجعه کنید.

شما همچنین می‌توانید پیج اینستاگرام آراز بافت را دنبال نمایید.

1 دیدگاه در “دوخت صاف در خیاطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *