آموزشی

دوخت پارچه ضد آب

دوخت پارچه ضد آب

دوخت پارچه ضد آب: راهنمای گام‌به‌گام اولیه

آیا تابه‌حال به نحوه دوخت پارچه ضد آب فکر کرده‌اید؟

کاربردهای زیادی برای پارچه‌های ضد آب وجود دارد، از مبلمان، چادر و سایبان تا لباس‌های ورزشی. بااین‌حال، اقلام ضد آب فقط به‌اندازه نوع درزی که هنگام ساخت دوخته می‌شود خوب هستند. اگر درزهای چیزی نشت نکند یا کم نشت کند، باید بدانید که پارچه کارتان ضد آب است. پارچه ضد آب که در معرض دائمی آب‌وهوای بیرون قرار می‌گیرد را باید با یک درز صاف و نخ محافظت‌شده در برابر اشعه ماوراءبنفش بدوزید.

جزئیات زیر هم در مورد اقلامی است که دوخته می‌شوند مانند لباس و هم در مورد کالای ضدآبی است که در فضای باز استفاده می‌شود.

نحوه دوخت پارچه ضد آب

نحوه دوخت پارچه ضد آب

لوازم موردنیاز:

  • پارچه ضد آب مانند گورتکس که با توجه به ابعاد الگو بریده‌شده است (انتخاب الگو به عهده خود کاربر است، زیرا چیزهای بسیار متفاوتی از پارچه ضد آب ساخته‌شده است.)
  • نخ محافظت‌شده در برابر اشعه ماوراءبنفش (نخ اغلب سریع‌تر از پارچه ضدآب پوسیده می‌شود، بنابراین باعث ماندگاری بیشتر کالا می‌شود.)
  • چرخ‌خیاطی
  • قیچی
  • اتو (اختیاری)
  • سوزن ته گرد (اختیاری)
تمامی لوازم خیاطی

تمامی لوازم خیاطی

مراحل دوخت پارچه ضد آب:

1) نخ محافظت‌شده در برابر اشعه ماوراءبنفش را روی چرخ‌خیاطی قرار دهید و دستگاه را روی یک دوخت مستقیم با طول متوسط قرار دهید.

2) طرف‌های پشت پارچه ضد آب را کنار هم قرار دهید. این برعکس کاری است که شما برای یک درز استاندارد انجام می‌دهید.

3) پارچه را با درز 5/8 اینچی بدوزید. این کار را با دوختن 5/8 اینچ از لبه خام پارچه انجام دهید.

4) درز را باز کنید و لبه خام را با قرار دادن نوک نازک قیچی به‌اندازه 1/4 اینچ دورتر از خط درز در یک‌طرف ببرید. فرقی نمی‌کند کدام لبه خام را قطع کنید، اما برای افراد راست‌دست بریدن لبه سمت راست و برای افراد چپ‌دست، بریدن لبه چپ آسان‌تر است.

5) سمت بلندتر درز را دور سمت کوتاه‌تر بپیچید. لبه خام را درست روی خط درز قرار دهید و پارچه را اتو کنید یا سوزن ته گرد بزنید.

6) 1/8 اینچ از لبه تاشده درز بدوزید. وقتی این مرحله را تمام کردید، درز شبیه درز شلوار جین خواهد بود. اگر روی یکپارچه ضدآب سنگین مانند پارچه ریزبافت و زبر می‌دوزید، کارتان تمام‌شده است، اما اگر بر روی پارچه ریز بافته سبک می‌دوزید باید تا مرحله 7 ادامه بدهید.

7) 1/8 اینچ از خط درز اصلی بدوزید. این کار باعث دوام بیشتر درز روی پارچه سبک می‌شود.

این دستورالعمل‌ها یک درز محکم و ضد نشتی در اکثر پارچه‌های ضد آب ایجاد می‌کند، زیرا درزهای صاف بریده‌شده نباید نشت کنند.

برای دیدن سایر مقاله‌های ما می‌توانید به صفحه وبلاگ مطالب آموزشی ما مراجعه کنید.

شما همچنین می‌توانید پیج اینستاگرام آراز بافت را دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *