آموزشی

راهنمای تعویض پارچه

راهنمای تعویض پارچه

چه زمانی می توانید پارچه ها را تعویض کنید؟

آیا می توان یک الگوی مشخص را با پارچه ای متفاوت از پارچه های پیشنهادی درست کرد؟ پاسخ این است که بستگی دارد؛ بنابراین بیایید بیشتر به موضوع بپردازیم. همه پارچه ها دارای دو ویژگی اصلی هستند که بر سایر ویژگی های پارچه نهایی تأثیر می گذارد. یکی نخ و دیگری روش ساختن آن است. در این مقاله می‌خواهیم مواردی را در رابطه با راهنمای تعویض پارچه برایتان شرح دهیم.

مدل های پارچه

مدل های پارچه

الیاف به ماده اولیه‌ای اطلاق می‌شود که تارهای تشکیل‌دهنده پارچه را می‌سازد. پنبه یک الیاف است. کتان هم همین‌طور. الیاف دیگر عبارت‌اند از پلی‌استر، لاکرا، اسپندکس، ابریشم مصنوعی، بامبو، کنف، پشم، ابریشم و غیره. الیاف می‌توانند بر پایه گیاهی (پنبه، کتان، کنف)، بر پایه حیوانی (پشم، ابریشم، ترمه) یا ساخته‌شده توسط انسان (پلی‌استر، اسپندکس، لیکرا) باشند.

روشی که با آن الیاف به پارچه تبدیل می‌شود، روش ساختن پارچه است. دو روش اصلی ساخت بافت و کش‌بافی است. در بافندگی از نخ‌های زیادی استفاده می‌شود که روی و زیر یکدیگر بافته می‌شوند تا پارچه‌های بافته‌ای ایجاد کنند که عموماً کشش ندارند. در کش‌بافی از یک نخ استفاده می‌شود که به‌صورت حلقه شکل می‌گیرد و پارچه‌ای ایجاد می‌کند که کشیده می‌شود.

بنابراین ترکیب الیاف و ساختار پارچه را ایجاد می‌کند. الیاف پنبه را می‌توان کش‌بافی یا بافتنی کرد و بسته به اینکه از کدام روش ساخت استفاده شود، پارچه رفتار بسیار متفاوتی خواهد داشت.

الیاف مواد اولیه

الیاف مواد اولیه

آیا می‌توانم یک الگوی بافته‌شده در پارچه کش‌باف ایجاد کنم؟

اگر الگوی بافته‌شده بسیار ساختاریافته است – مثلاً یک بلیزر – و می‌خواهید آن ساختار را حفظ کنید، باید تمام پارچه را به هم متصل کنید؛ و اگر رابط باعث شود بافتنی شما بیش‌ازحد ضخیم شود، این گزینه‌ای نیست که شما باید ایجاد کنید. بااین‌حال، اگر می‌خواهید آن بلیزر را شلخته و بدون ساختار به نظر برسانید، ممکن است لازم باشد برخی از نواحی را برای تکمیل کار به یکدیگر متصل کنید؛ اما به یاد داشته باشید – بلیزر شما با پارچه جایگزین شبیه به لباس اصلی نخواهد بود.

بلیز و لباس کشی

بلیز و لباس کشی

اگر الگو ساختار خاصی ندارد، مثلاً یک تاپ روستایی، سپس اگر بخواهید آن را به بافتنی تغییر دهید، باید نگران وزن پارچه باشید. بافتنی عموماً سنگین‌تر از پارچه بافته است، به این معنی که ممکن است شانه‌ها و یقه‌هایی را که برای حمایت از آن طراحی نشده‌اند، بکشد؛ اما به‌طور دقیق، می‌توانید لباس را بپوشید. دقت کنید که افزایش کشش پارچه بافتنی به این معنی است که باید سایز آن را کاهش دهید؛ و یک‌بار دیگر، به یاد داشته باشید – الگوی شما در پارچه جایگزین شبیه نمونه اصلی نخواهد بود.

یک نمونه خوب از الگوهایی که می‌توان آن را به‌صورت کش‌باف یا بافتنی درست کرد، یقه‌قایقی است. این سبک لباس به‌اندازه‌ای بدون ساختار است که اگر بخواهید پارچه آن را تغییر دهید استایل را به‌شدت تغییر نمی‌دهد.

یقه قایقی با پارچه بافتنی

یقه قایقی با پارچه بافتنی

آیا می‌توانم در پارچه ریزبافت یک الگوی کش‌باف طراحی‌شده بسازم؟

این موضوع کمی پیچیده‌تر است و باید در نظر بگیرید که الگوی بافتنی چقدر مناسب است و چگونه شکل می‌گیرد. یک الگوی بافتنی آزاد معمولاً می‌توان از پارچه بافتنی دوخت، اما باید به بازوها و یقه‌ها توجه کنید تا مطمئن شوید که برای قرار گرفتن روی بدن نیازی به کشش ندارند.

به‌عنوان‌مثال، حتی اگر یک تی‌شرت یقه‌گرد چندان فیت نباشد، معمولاً یقه باید کشیده شود تا بتواند از سر کسی که آن را می‌پوشد عبور کند، بنابراین اگر آن را به یک الگوی بافته‌شده تغییر دهید، باید آن را گشاد یا گود کنید. یقه یا بستارهایی اضافه کنید تا پوشنده لباس بتواند آن را بپوشد؛ و به یاد داشته باشید – الگوی شما در پارچه جایگزین شبیه نمونه اصلی نخواهد بود. پارچه‌های بافتنی معمولاً بیشتر از بسیاری از پارچه‌ها چین‌دار شده و به بدن می‌چسبند.

با این‌حال، اگر الگو بسیار اندازه و فیت باشد، امکان جایگزینی کمتر می‌شود. اولین چیزی که باید به آن توجه کرد تا بفهمید آیا این عمل امکان‌پذیر است یا خیر این است که آیا لباس بسته می‌شود یا خیر. اگر این‌طور شد، در مرحله بعد به دنبال این باشید که کش‌باف چگونه روی بدن قرار می‌گیرد و از دارت یا درز استفاده می‌شود، این نشانه خوبی است که می‌توانید از کش‌باف استفاده کنید. همچنین این الگو به‌راحتی روی بدن نمی‌خوابد و کش نمی‌آید، نمی‌توانید جایگزین کنید.

آیا می‌توانم یک نوع بافته را به بافته دیگر یا یک نوع بافتنی را با یک نوع بافتنی دیگر تغییر دهم؟

بله اما الگوی شما در پارچه جایگزین شبیه نمونه اصلی نخواهد بود. نکته اصلی که در صورت انجام این کار باید در نظر داشته باشید این است که ضخامت این دو پارچه چقدر متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، اگر الگویی را که نیاز به پارچه کششی دارد را به یکپارچه پشمی کش‌دار ضخیم تغییر دهید، احتمالاً باید اندازه آن را افزایش دهید تا درزهای ضخیم‌تر را تطبیق دهید.

حرف آخر در مورد تعویض پارچه

اگر قصد دارید پارچه را جایگزین کنید، این موارد را در نظر داشته باشید:

  • الگوی شما در پارچه جایگزین شبیه نمونه اصلی نخواهد بود.
  • نواحی مناسب مانند یقه، حلقه‌آستین و دور کمر را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همچنان اندازه و فیت هستند.

چه تمایل به جایگزین کردن پارچه دارید یا نه؛ قبل از اینکه پارچه خوبتان را برای دوخت برش دهید، همیشه ایده خوبی است که با پارچه‌های مشابه، موسلین (پارچه‌ی کتانی محکم) درست کنید.

برای دیدن سایر مقاله‌های ما می‌توانید به صفحه وبلاگ مطالب آموزشی ما مراجعه کنید.

شما همچنین می‌توانید پیج اینستاگرام آراز بافت را دنبال نمایید.

1 دیدگاه در “راهنمای تعویض پارچه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *