آموزشی

شستن پارچه گلدوزی شده

شستن پارچه گلدوزی شده

پارچه‌های گلدوزی شده

برای شستن پارچه گلدوزی شده، آن را به هیچ عنوان در داخل ماشین لباس شویی نیندازید. همچنین برای اینکه پارچه خود را همیشه پاک نگه دارید، می‌توانید خودتان بدون پراخت هیچ هزینه‌ای آن را شست و شو و تمیز کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما عزیزان را با فوت کوزه‌گری شستن این نوع از پارچه‌ها آشنا کنیم.

به این دلیل که شست و شوی پارچه‌های گلدوزی شده به شکل خیلی خاصی انجام می‌شود، تا پارچه شما آسیب نبیند و ارزش آن پارچه پایین نیاید.

بیشتر تابلوها، پرده‌ها و در کل اشیایی که به دیوار نصب می‌شوند و در آن‌ها دوخت‌های گلدوزی استفاده شده است، بر اثر گذشت زمان گرد و خاک بر روی آن‌ها می‌نشیند. با گردو خاک گرفتن تابلوها از زیبایی آن‌ها کاسته می‌شود. جدای این تابلو که می‌توان آن‌ها را شست و شو کرد، انواع دیگری از صنایع دستی وجود دارند که نمی‌توان آن‌ها را شست. چه باید کرد؟؟

شستن پارچه گلدوزی شده

برای اجرای این کار، پارچه گلدوزی شده خودتان را ببرید و در معرض هوای بیرون قرار دهید. خیلی آرام با دست خود به پشت آن ضربه بزنید، تا گرد و خاک تا حد خیلی زیادی از روی آن پاک شود. بعد از زدودن گرد و غبار پارچه را به شکل صاف به آرامی داخل آب ولرم قرار دهید.(پارچه را تا و یا مچاله نکنید.) آنقدر این کار را ادامه دهید، تا اینکه آبی که از آن خارج می‌شود صاف و تمیز باشد.

سپس پارچه را درون حوله‌ای قرار داده و بپیچید، تا آب آنکامل گرفته شود. برای اینکه این کار را به خوبی انجام دهید از هر تعداد حوله می‌توانید استفاده کنید. بعد از انجام تمامی این کارها دو مرتبه پارچه را در هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود. حواستان باشد، پارچه‌های ملیله دوزی شده را به هیچ عنوان نمی‌توانید بشورید.

شست و شوی پارجه های گلدوزی شده

شست و شوی پارجه های گلدوزی شده

از بین نرفتن رنگ پارچه گلدوزی شده

برای شستن پارچه گلدوزی شده و پارچه‌هایی که با دست دوخته شده‌اند، باید از تثبیت رنگ خود پارچه و رنگ نخ آن کاملا مطمئن شویم. برای انجام این کار یک پارچه سفید نخی را کمی مرطوب می‌کنیم و به پشت بافت نخی دوخته شده یا خود پارچه می‌کشیم. اگر رنگ پارچه شما و نخ آن تکان نخورد و هیچ گونه رنگی روی پارچه سفید نباید بماند. هر چیزی غیر از پارچه سفید خالی مشاهده کردید، از شستن آن پارچه خودداری کنید.

پارچه‌ای که می‌خواهید آن را بشویید را به اندازه‌ای کوچکش کنید تا برای انتقال آن در یک دست شما جای بگیرد. برای این کار می‌توانید آن را به صورت مثلث و یا مربع تا کنید. سپس تک‌تک لایه‌های پارچه را با یک نخی که از جنس خود پارچه باشد، اصطلاحا کوک بزنید. این نکته را هم در نظر بگیرید که نخی که می‌خواهید با آن کوک بزنید رنگ پس ندهد.

پارچه گلدوزی شده مخمل و ترمه

پارچه گلدوزی شده مخمل و ترمه

طریقه نگهداری پارچه گلدوزی شده

در ادامه مقاله نکاتی را برای شستن پارچه گلدوزی شده خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

  • به هیچ وجه در شستن ای نوع پارچه‌ها آن‌ها را چنگ نزنید.
  • اگر جنس پارچه شما ضخیم و کلفت است، از شب قبل آن را در آب گرم و صابون(پودر صابون) بخوابانید. روز بعد پارچه مورد نظر را آرام تا کرده و در ته یک لگن و یا تشت آب ولرم قرار دهید داده و آن را آب بکشید. این عمل را به قدری تکرار کنید که پارچه کاملا از ترکیب آب و صابون پاک شود. سپس خودتان با دست آب اضافی آن را بگیرید(نچلانید). در مرحله آخر کوک‌هایی که در مرحله قبل زدید را باز کنید و بگذارید پارچه به دور از نور خورشید خشک شود.
  • در شستن این سبک از پارچه‌ها، به هیچ عنوان آن‌ها چنگ نزنید و از کلر و سایر مواد سفید کننده استفاده نکنید.
  • برای اتو کردن پارچه گلدوزی شده بهترین زمان، وقتی است که پارچه هنوز خیس است. پارچه نه باید خیلی خشک باشد و نه خیلی خیس. باید فقط کمی آب داشته باشد.

نکته آخر اینکه از شست و شوی پارچه‌های گلدوزی شده‌ای که جنس آن‌ها از ترمه و مخمل می‌باشد جدا خودداری کنید.

شما عزیزان برای خواندن سایر مقالات ما می‌توانید به وب‌سایت آراز بافت مراجعه کنید

شما همچنین میتوانید پیج اینستاگرام آراز بافت را دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *