کش و نوار

مدل های مختلف نوار در خیاطی

مدل های مختلف نوار در خیاطی

مدل های مختلف نوار در خیاطی

برای مطالعه بخش اول مدل های مختلف نوار در خیاطی، مقاله ” انواع نوار برای استفاده در خیاطی ” را مطالعه فرمائید.

1- نوار پیوندی درز

نواری است که در امتداد درزهای لباس، لوازم جانبی، رو مبلی و غیره برای جسباندن لبه‌های برش خورده استفاده می‌شود، مانند نوار مغزی دوزی که ظاهری بسیار مرتب به کارتان می‌دهد. می‌توانید نوارهای درز از جنس پنبه‌ای، پلی استر و ابریشم مصنوعی را در مغازه ها پیدا کنید. پلی استر کمی سفت است و هنگام اتو وا می‌رود، پنبه نیز سفت و حجیم است، در حالی که نوار از جنس  ابریشم مصنوعی نرم و انعطاف پذیر است.

نوار پیوندی درز

نوار پیوندی درز

 

2- نوار درز

یک نوار درز به قسمت سجاف یا درز اضافه می‌شود و اقلامی را که برای فضای باز در نظر گرفته شده‌اند را ضد آب می‌کند، زیرا حتی اگر از پارچه‌های ضد آب استفاده کنید، سوراخ‌های ریزی روی درزها ایجاد می‌شود که آب به داخل آن‌ها نفوذ خواهد کرد. نوار درز از این اتفاق جلوگیری می‌کند. برای اینکه یک لباس واقعاً ضد آب بدوزید، به نوار درز نیاز دارید.

نوار درز

نوار درز

3- نوار استحکامی

از دیگر مدل های مختلف نوار در خیاطی، نوار استحکامی می‌باشد. یک نوار نازک (1/4 تا 3/8 اینچ) قابل ذوب یا غیر قابل ذوب است که برای استحکام لبه‌ها و همچنین جلوگیری از ساییدگی لبه‌های پارچه استفاده می‌شود. معمولاً  به قسمت داخلی یقه و لبه‌های دیگر دوخته می‌شود تا حالت خود را از دست ندهد.

4- نوار مویی

نوعی نوار مصنوعی سفت، بافت‌دار (حالت بافته شده) و کاملاً باز و پهن است که برای افزودن ساختار و استحکام در لبه دامن و لباس استفاده می‌شود و از مواد نایلونی کرینولین ساخته شده است.

نوار مویی

نوار مویی

5- نوار لحاف دوزی

این یک نوار 1/4 اینچی است که توسط لحاف‌ دوزها به عنوان راهنمایی برای دوخت و کوک لحاف استفاده می‌شود.

6- نوار مادگی

این یک نوار نایلونی است که بر روی آن مادگی فلزی وصل شده است. برای بستن لباس‌هایی مانند کرست، لباس زیر زنانه، کمربندهای طبی یا گن‌های لاغری استفاده می‌شود.

7- نوارهای دکمه دار (دکمه‌های قابلمه‌ای)

از مدل های مختلف نوار در خیاطی، نوارهای دکمه دار هستند. نوارهایی که دکمه‌های قابلمه‌ای بر روی آن‌ها قرار دارد که از دو قسمت تشکیل شده است. یک طرف دارای سوکت با یک سوراخ در وسط و طرف دیگر کمی بیرون زدگی دارد. آن‌ها به دو طرف پارچه متصل می‌شوند و با فشار دادن آنها به یکدیگر دو نیمه به هم محکم وصل خواهند شد.

8- نوار ولکرو

نوار ولکرو شامل دو قسمت است که به هم متصل شده‌اند. یک طرف لوپ‌های نرم کرک‌دار قرار دارد و طرف دیگرهوک است که قسمت کرک‌دار به قسمت هوک‌دار می‌چسبد. این نوع نوار یک اتصال‌دهنده بسیار آسان است که برای  درز‌ها وشیارهای باز استفاده می‌شود.

نوار ولکرو

نوار ولکرو

برای دیدن سایر مقاله‌های ما می‌توانید به صفحه وبلاگ مطالب آموزشی ما مراجعه کنید.

شما همچنین می‌توانید پیج اینستاگرام آراز بافت را دنبال نمایید.

2 دیدگاه در “مدل های مختلف نوار در خیاطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *