آموزشی

نخ گلدوزی و خیاطی

نخ سبز رنگ

نکاتی برای ذخیره‌سازی نخ گلدوزی و خیاطی

شاید تابه‌حال برای شما نیز پیش‌آمده باشد که در جعبه وسایل موردنیاز برای خیاطی خود بسیاری از لوازمتان تکراری بوده‌اند. مثلاً تعدادی نخ گلدوزی و خیاطی یکرنگ یا در تناژهای رنگی یکسان.

 اما برای یک خیاط، داشتن تعداد زیادی نخ مشکل اصلی نیست، ذخیره نخ معضل بزرگ است. زیرا تعداد زیادی پارچه در رنگ‌های مختلف – سایه‌ها، رنگ‌ها و تن‌های بسیار مناسب وجود دارند. به‌طور طبیعی، خیاط‌ها درنهایت تعداد زیادی از آن‌ها را می‌خرند. خرید تعداد زیادی نخ مشکلی ندارد، اما اگر آن‌ها را به‌درستی نگهداری نکنید ممکن است آسیب ببینند – نخ‌ها در برخی از آب‌وهوای مرطوب، کپک‌زده، اکسیدشده و برخی کهنه و پوسیده می‌شوند.

ذخیره نخ خیاطی دست‌ساز

نخ‌های خیاطی دست‌ساز پس‌ازاینکه برای اولین بار بیرون کشیده می‌شوند، معمولاً کش می‌آیند و به هم می‌ریزند، یعنی بعد از بیرون آوردن اولین نخ، کلاف به‌هم‌ریخته شده و نگهداری آن بسیار دشوار است.

بیشتر افرادی که به خیاطی و گلدوزی علاقه‌مند هستند برای این کار راه‌حلی دارند. آن‌ها قرقره‌های پلاستیکی می‌خرند و به دورشان نخ می‌پیچند.

نخ خیاطی دست ساز

نخ خیاطی دست ساز

درست است، شاید پیچیدن نخ به دور ماسوره یا قرقره کار سختی به نظر برسد، اما شما می‌توانید از ماسوره‌پیچ استفاده کنید.

پس از چرخاندن نخ به دور ماسوره و چیدن آن‌ها در داخل جعبه خیاطی خواهید دید که چقدر زیبا به نظر می‌رسند.

اگر تمایلی به خرید ماسوره ندارید، می‌توانید خودتان به‌راحتی با مقوا آن‌ها را درست کنید.

گفته‌شده است که نباید قرقره‌های نخ گلدوزی و خیاطی خود را در داخل جعبه‌های پلاستیکی نگهداری کنید، اما این‌طور نیست. هیچ ایرادی ندارد. اگر مایل به انجام این کار نیستید می‌توانید آن‌ها را در کاورها یا کیسه‌های پلاستیکی قرار دهید.

قرقره های نخ

قرقره های نخ

می‌توانید بسته‌های سیلیکونی خود را در داخل جعبه قرار دهید تا از جذب رطوبت به داخل نخ‌هایتان جلوگیری کنید.

اگر از ایده پوشش پلاستیکی، ماسوره و قرقره و یا سختی پیچیدن نخ‌ها به دور آن‌ها خوشتان نمی‌آید، می‌توانید مقوای نازکی به ابعاد 3 اینچ در 5 اینچ بردارید و تقریباً آن را به نصف تا کنید.

سپس کناره‌های آن را منگنه بزنید و ببندید. این کار یک پاکت کوچک به شما می‌دهد. یک بسته کوچکی که می‌توانید کلاف‌های خود را داخل آن نگهداری کنید. اعداد و رنگ‌های نخ خود را بنویسید و سپس بر اساس آن پاکت‌ها را در بیرون از جعبه یا کیسه پلاستیکی در گوشه‌ای ذخیره کنید.

بسته های سیلیکونی

بسته های سیلیکونی

نخ قرقره

وقتی چرخ‌خیاطی می‌خرید، چند عدد نخ گلدوزی و خیاطی هم به شما داده می‌شود، اما آن‌ها برای خیاطی کردن کافی نیستند. همیشه 2 یا 3 نخ قرقره در رنگ‌های خاکستری، سفید و سیاه نگه‌دارید. این رنگ‌ها با اکثر رنگ‌های دیگر همخوانی دارند و در مواقع اضطراری مفید هستند. خاکستری برای بسیاری از رنگ‌های پارچه به‌عنوان نخ ماسوره مناسب‌ترین گزینه است.

همیشه برای کارتان بیش از 1 عدد قرقره بپیچید، حداقل 2 یا 3 عدد و آن‌ها در کنار چرخ‌خیاطی خود بگذارید. شما می‌توانید این کار را برای تمام پروژه‌های در حال پیشرفت خود انجام دهید. به‌این‌ترتیب، به دلیل نیاز به نخ قرقره هدفتان نصفه‌نیمه باقی نمی‌ماند.

نخ چرخ‌ خیاطی

شما می‌توانید نخ چرخ‌خیاطی خود را به روش‌های مختلف نگهداری کنید. می‌توانید از یک جعبه هدیه یا هر جعبه دیگری استفاده کرده تا نخ‌هایتان را صاف و مرتب نگه‌دارید.

نخ چرخ خیاطی

نخ چرخ خیاطی

یا اگر مجموعه خوبی دارید و می‌خواهید همیشه آن‌ها را در دسترس داشته باشید، از یک محل ذخیره و نگهداری نخ دیواری بسیار زیبا استفاده کنید.

محل نگهداری نخ

محل نگهداری نخ

  • مزیت پاکت مقوایی:این است که می‌توانید آن را صاف و مرتب نگهداری کنید، همچنین یک‌طرف آن باز است، بنابراین مشکل رطوبت وجود ندارد – فقط رنگ‌های مشابه را در کنار هم قرار دهید.
  • معایب پاکت مقوایی: این است که محتوای اسیدی مقوا ممکن است در صورت نگهداری طولانی‌مدت نخ‌ها در داخل آن به نخ‌ها آسیب برساند.

برای دیدن سایر مقاله‌های ما می‌توانید به صفحه وبلاگ مطالب آموزشی ما مراجعه کنید.

شما همچنین می‌توانید پیج اینستاگرام آراز بافت را دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *