آموزشی

ویژگی پارچه های مختلف

ویژگی پارچه های مختلف

بررسی ویژگی‌های 12 نوع پارچه با جنس‌های متفاوت

چه شما در تلاش برای تهیه لباسی نو باشید و چه به دنبال کشف راهی درست به‌ منظور تمیز کردن لباس‌های قدیمی و کثیف خود باشید، دانستن و شناخت نوع و جنس پارچه موضوع بسیار مهمی است. همچنین زمانی که شما مقداری پارچه زیبا در اختیار دارید و می‌خواهید به‌خوبی از آن مراقبت کنید دانستن این موضوع (جنس پارچه) بسیار مهم است. در این مقاله ما قصد داریم تا ویژگی پارچه های مختلف  را برای شما عزیزان شرح دهیم.

پارچه‌های مختلف ویژگی‌های متفاوتی دارند که این ویژگی‌ها به‌شدت بر چگونگی مراقبت شما از لباس‌هایتان مؤثر است. برای مثال الیاف بافت پارچه که تعیین‌کننده روش تمیز کردن آن است، از یک جنس تا جنسی دیگر بسیار متفاوت است.

برای جلوگیری از سردرگمی و رسیدن به درکی بهتر از (انواع جنس) پارچه، بهتر است نگاهی به جنس ای 12 نوع پارچه بی اندازیم. لطفاً این موضوع در خاطر داشته باشید که در حقیقت هزاران نوع مختلف پارچه وجود دارد. این مقاله تنها به بررسی 12 جنس مشهورتر پارچه می‌پردازد.

انواع پارچه

انواع پارچه

نکته اول

این است که <<پارچه>> در حقیقت ماده‌ای است که توسط الیاف درهم‌ تنیده ساخته می‌شود. به‌طور کلی <<پارچه >> با نام فیبرهای به‌کار رفته برای ساخت آن نام‌گذاری می‌شود. برخی از پارچه‌ها از ترکیبی از الیاف مختلف ساخته‌ شده‌اند. پارچه‌ها همچنین بر اساس الیاف به‌کار رفته در ساخت آن‌ها، الگو و بافت (الیاف) و همچنین فرآیند تولید آن‌ها نام‌گذاری می‌شوند.

همچنین این نام‌گذاری گاهی بر اساس منشأ و ریشه اصلی الیاف انجام می‌شود.

بر اساس این، در واقع دو مجموعه دسته وجود دارد که ابتدا انواع پارچه را از هم جدا می‌کنند: الیاف مورد استفاده (طبیعی در مقابل مصنوعی) و فرآیندهای تولید (بافته‌شده در مقابل بافتنی).

بر این اساس در حقیقت دو مجموعه مختلف وجود دارد که در نگاه اول انواع پارچه‌ها را از هم جدا می‌کند.

الیاف مورد استفاده (طبیعی و مصنوعی) و فرآیند تولید (دست‌بافت یا ماشینی)

طبیعی یا مصنوعی

اولین آیتم که الیاف را از یکدیگر مجزا می‌کند جنس الیاف است. دو نوع الیاف داریم: طبیعی و مصنوعی.

  1. الیاف طبیعی: از گیاهان و حیوانات منشأ می‌گیرند. به‌طور مثال (پارچه) کتان این نام از گیاهی به همین نام منشأ می‌گیرد و مثلاً (پارچه) ابریشم از کرم‌های ابریشم منشأ می‌گیرد
  2. ا‌لیاف مصنوعی: از مواد مصنوعی که ساخته دست بشر هستند منشأ می‌گیرد.

"<yoastmark

الیاف بافته‌شده و کش‌بافت

دومین موردی که این الیاف‌ها را از هم متمایز می‌کند فرآیند تولید آن‌هاست که دو نوع دارند: بافته‌شده و کش‌بافت

پارچه‌های بافته‌شده از دوتکه نخ تشکیل می‌شوند که به‌صورت افقی و عمودی بر روی دستگاه بافندگی به هم می‌پیوندند. ازآنجایی‌ که نخ با زاویه 45 درجه اجرا می‌شود، پارچه کش نمی‌آید و معمولاً سفت‌تر و محکم‌تر از پارچه‌های بافتنی است. این پارچه از یک پود و یک تار تشکیل‌شده است.

حالا بیایید نگاهی اجمالی به ویژگی‌های این 12 جنس پارچه بیاندازیم.

1- چیفون

چیفون پارچه‌ای ظریف، سبک‌وزن، ساده بافته‌شده است که از نخ پیچ‌خورده ساخته‌شده است که به آن کمی حالت خشن می‌دهد. نخ معمولاً از ابریشم، نایلون، پلی‌استر یا ریون ساخته می‌شود.

چیفون را می‌توان به‌راحتی رنگ کرد و معمولاً در روسری، بلوز و لباس از جمله لباس عروسی و لباس‌های مراسم رقص، به دلیل نور آن دیده می‌شود.

چیفون

چیفون

2- پنبه

پنبه که به‌ عنوان محبوب‌ترین ماده جهان شناخته می‌شود، پارچه‌ای طبیعی سبک و نرم است. فیبر کرکی در فرآیندی به نام جینینگ از دانه‌های گیاه پنبه استخراج می‌شود. سپس الیاف، پس‌ از آنکه آن را بافتند یا نساجی کردند، به پارچه تبدیل می‌شود.

این پارچه به خاطر راحتی، تطبیق‌پذیری و دوام آن ستوده می‌شود. در برابر آلرژی ایمن است و به‌خوبی نفس می‌کشد، هر چند به‌سرعت خشک نمی‌شود. پنبه را می‌توان عملاً در هر نوع لباسی یافت: پیراهن، لباس، لباس‌زیر. با این‌ حال می‌تواند چین‌ و چروک بشود یا آب برود.

از الیاف پنبه انواع زیادی از پارچه‌های دیگر ازجمله چینو، چینتز، گینگهام و موسلین را می‌توان به دست آورد.

پنبه

پنبه

نکته: مقاله راهنمای تعویض پارچه را حتما مطالعه کنید.

3- کرپ

کرپ یکپارچه سبک‌وزن و به هم تافته شده، با بافتی ساده، سطحی زبر است که چین‌وچروک نمی‌شود. اغلب از پنبه، ابریشم، پشم یا الیاف مصنوعی ساخته می‌شود و آن را به پارچه‌ای همه‌کاره تبدیل می‌کند. با توجه به این، کرپ معمولاً پس از فیبری که از آن ساخته‌ شده است نامیده می‌شود; به‌عنوان‌مثال: ابریشم کرپ یا چیفون کرپ.

کرپ اغلب در کت‌ و شلوار و پانسمان استفاده می‌شود به دلیلی نرمی، راحتی و آسان بودن کار با آن. به‌ عنوان‌ مثال جرجت نوعی پارچه کرپ است که اغلب در لباس‌های طراح‌ها استفاده می‌شود. کرپ در بلوز، شلوار، روسری، پیراهن و دامن نیز استفاده می‌شود.

کرپ

کرپ

4- دنیم یا جین

نوع دیگری از پارچه جین است. جین یکپارچه بافته‌شده از پنبه twill است. اغلب به خاطر بافت زنده، محکم بودن، دوام و راحتی شناخته‌شده است.

جین بیشتر با رنگ نیلی‌ رنگ می‌شود تا بعد از آن در دوخت شلوار جین آبی به کار رود، اما برای ژاکت و لباس نیز استفاده می‌شود.

دنیم یا جین

دنیم یا جین

5- توری

توری پارچه‌ای ظریف است که از نخ یا نخ حلقه‌دار، پیچ‌خورده یا بافتنی ساخته‌شده است. در اصل از ابریشم و کتانی منشأ گرفته است، اما توری هم‌اکنون با نخ پنبه، پشم یا الیاف مصنوعی ساخته می‌شود.

توری یکپارچه لوکس محسوب می‌شود، چرا که ایجاد طرحی با بافت باز و الگوی شبکه مانند به زمان و تخصص نیاز دارد. پارچه نرم و شفاف اغلب برای به چشم آمدن یا درخشیدن به‌ویژه در چادر عروس استفاده می‌شود، هر چند که می‌توان آن را در پیراهن و لباس شب نیز یافت.

توری

توری

6- چرم

چرم نوعی پارچه منحصر به‌ فرد است که در آن از مخفیگاه‌های حیوانی یا پوست‌ها ازجمله گاو، تمساح، خوک و بره ساخته می‌شود. بسته به حیوان مورد استفاده، چرم به فن‌های درمانی متفاوتی نیاز خواهد داشت. چرم به بادوام بودن، مقاوم در برابر چین‌ و چروک و شیک بودن معروف است.

جیر نوعی چرم (معمولاً از گوسفند ساخته می‌شود) است که برای تولید آن «بخش سمت گوشت پوست» را به سطح بیرونی پارچه تبدیل کرده است. چرم و جیر اغلب در ژاکت، کفش و کمربند یافت می‌شود و بدن را در برابر سرما محافظت می‌کند.

چرم

چرم

برای مطالعه قسمت دوم این مطلب مقاله خصوصیت پارچه های مختلف را مطالعه کنید.

برای دیدن سایر مقاله‌های ما می‌توانید به صفحه وبلاگ مطالب آموزشی ما مراجعه کنید.

شما همچنین می‌توانید پیج اینستاگرام آراز بافت را دنبال نمایید.

1 دیدگاه در “ویژگی پارچه های مختلف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *