آموزشی

پارچه پرس

پارچه‌های اتویی

پارچه پرس (اتو)

پارچه پرس یک تکه پارچه کوچک و همه کاره است که هنگام اتو یا پرس کردن لباس‌ها از آن استفاده می‌شود. دلایل زیادی در مورد اینکه چرا باید هنگام اتو یا پرس کردن اقلام خود از این پارچه استفاده کنید وجود دارند.

اتو

اتو

دلایل استفاده از پارچه پرس

  • سطح پارچه شما را از آسیب دیدن در اثر حرارت یا چسبیدن به اتو و ایجاد آثار سوختگی محافظت و جلوگیری می‌کند.
  • از براق شدن برخی پارچه‌ها مانند پشم جلوگیری می‌کند.
  • از پارچه در برابر لکه‌های آب و رسوبات محافظت می‌کند و هنگام استفاده از اتو بخار، رطوبت را کاهش می‌دهد.
  • اگر بخواهید از جلو پرس یا اتو بزنید، ظاهر و بافت پارچه را حفظ می‌کند.
  • اگر با آب مرطوب شود، می‌توانید آن را جایگزین اتو بخار کنید.
  • می‌توان از آن در سایر فعالیت‌های خیاطی مانند تکه دوزی استفاده کرد.

کدام پارچه‌ها را باید با پا‌رچه پرس اتویا پرس کرد؟

پارچه پرس معمولاً بر روی پارچه‌هایی مانند ابریشم، نایلون، پارچه‌های روکش دار، پشمی، فلانل، توری استفاده می‌شود – اگر مستقیماً حرارت را روی این پارچه‌ها قرار دهید به راحتی آسیب می‌بینند و می‌تواند آن‌ها را کدر، چروک یا بسوزاند.

ابریشم معمولا با اتو بخار پرس می‌شود و برای جلوگیری از لکه شدن توسط آب باید از پا‌رچه پرس استفاده کرد. اگر بر روی پارچه پشمی بدون استفاده از پا‌رچه پرس، فشار وارد کنید و آن را پرس کنید، به احتمال زیاد براقیت و شفافیت آن را از بین می‌برید. اگر از دمای نامناسب استفاده کنید یا اینکه اتو را به مدت طولانی روی سطح پارچه قرار بدهید، ممکن است نایلون و سایر پارچه‌های مصنوعی به کف اتو بچسبند. الیاف ظریف توری با اتوی خیلی داغ می‌سوزند، اما اگر از پار‌چه پرس استفاده کنید می‌توان از این مشکلات جلوگیری کرد.

در خیاطی پرس کردن درزهای باز به خصوص در دوخت پارچه‌های سنگین بسیار مهم است. با پرس کردن درزها، کوک‌ها تعبیه می‌شوند و همچنین تعداد بیشتری از درزهایی را که به یک طرف می‌چرخند را کاهش می‌دهد.

پارچه اتویی

پارچه اتویی

کدام پارچه‌ها به عنوان پارچه پرس بهتر عمل می‌کنند؟

یک پار‌چه پرس «آماده» راحت‌تر است و ساختن آن به تنهایی کار سختی نیست. همیشه می‌توانید پارچه‌ای را که در برابر گرما مقاومت می‌کند، از هر پارچه فروشی خریداری کنید و از آن به عنوان پار‌چه پرس استفاده کنید. فقط لبه ها را اتو کرده و سپس از آن استفاده کنید.

یک تکه پارچه کتان با بافت باز، معمولاً محبوب‌ترین پارچه برای استفاده به عنوان پار‌چه پرس است، اما بسته به آنچه اتو یا پرس می‌کنید، می‌توانید از انواع مختلف پار‌چه پرس استفاده کنید. از پا‌رچه پرس پشمی روی پشم استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید ناحیه‌ای که پرس می‌کنید را ببینید، یک پارچه کتان نازک و شفاف را به کار ببرید. پار‌چه پرس ابریشمی نیز برای ابریشم ترجیح داده می‌شود و  کتان ضخیم برای پارچه‌های کتان و نخی ضخیم که خیلی مرطوب هستند بهتر است.

از هر چه به عنوان پار‌چه پرس استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که پارچه الیاف مصنوعی ندارد. پارچه‌های مصنوعی خیلی سریع می‌سوزند و به کفی آهنی اتو می‌چسبند – آن‌ها به هیچ وجه نمی‌توانند گرمای زیاد را تحمل کنند. پار‌چه پرس باید تمیز و سفید یا حداقل پارچه‌ای رنگی باشد که رنگ پس ندهد.

پار‌چه پرس ارگانزای ابریشمی

اگر از اتو بخار استفاده می کنید ممکن است پا‌رچه پرس خیس  و مرطوب شود، بنابراین اگر پارچه سفید، نه رنگ شده، داشته باشید  و همچنین اگر پارچه شما بافتی نداشته باشد یا دارای بافت متفاوتی نسبت به بافت ساده باشد بهتر است – بافت سرژه یا کجراه و سایر بافت‌های این چنینی روی پارچه شما تأثیر دارد.

پارچه پرس ارگانزای ابریشمی را می‌توان برای اتو و پرس کردن ابریشم و سایر پارچه‌ها استفاده کرد. در واقع این یک انتخاب بسیار محبوب به عنوان یک پارچه اتو برای پارچه‌های ظریف است – از آنجایی که شفاف است می توانید به راحتی متوجه شوید که زیر آن چین و چروک ایجاد شده است یا اینکه به اشتباه آن ناحیه را اتو می‌کنید. اگرچه سبک و ظریف است، اما بسیار در برابر حرارت مقاوم است.

اگر می‌خواهید گزینه حرفه‌ای‌تری را خریداری کنید، می‌توانید پارچه‌های پرس تفلون بخرید – آن‌ها شفاف و  قابل استفاده مجدد هستند که از مواد نچسب پوشیده شده‌اند. اگر می‌خواهید اجناس ظریفی را اتو کنید، این گزینه عالی است.

"<yoastmark

ابعاد پار‌چه پرس (اتو)

هیچ ابعاد مشخصی برای آن وجود ندارد. می‌توانید یک مربع 12 اینچی به اندازه یک دستمال را برش دهید. اندازه 18× 12 اینچ یکی دیگر از ابعاد پرکاربرد است.

چگونه از پار‌چه پرس به جای اتو بخار استفاده کنیم؟

پارچه‌های پرس روی سطح پارچه شما قرار می‌گیرد و به عنوان یک بافر (سپر) بین پارچه و حرارت مستقیم عمل می‌کند که به از پارچه های ظریف محافظت کرده و همچنین از ایجاد درخشش جلوگیری می‌کند.

پارچه اتو خود را مرطوب کرده و اطمینان حاصل کنید که آب آن به طور کامل خارج شده است – پارچه را فشار دهید تا تمام آب موجود در آن خارج شود. پارچه پرس مرطوب شده را روی پارچه خود قرار دهید. سپس اتو را با دمایی که برای پارچه شما مناسب است گرم کنید. بخار حاصل از پارچه اتوی مرطوب شما روی پارچه شما اثر گذاشته و چین و چروک‌ها را از بین می‌برد. به خاطر داشته باشید که بلافاصله پارچه را جدا نکنید، زیرا به دلیل بخار، پارچه همچنان نرم و انعطاف‌پذیر خواهد بود و بنابراین دوباره چین و چروک ایجاد می‌شود.

برای دیدن سایر مقاله‌های ما می‌توانید به صفحه وبلاگ مطالب آموزشی ما مراجعه کنید.

شما همچنین می‌توانید پیج اینستاگرام آراز بافت را دنبال نمایید.

1 دیدگاه در “پارچه پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *