آموزشی

چگونه درزهای لباس را محکم کنیم

چگونه درزهای لباس را محکم کنیم

چگونه درزهای لباس را محکم کنیم؟

وقتی در حال آماده کردن یک طرح هستید که به نسبت هم سخت به نظر می‌رسد، مهم‌ترین بخش این است که چگونه درزهای لباس را محکم کنیم. وقتی درزهای لباس به‌صورت غیرمنتظره و ناگهانی پاره می‌شوند، بسیار خجالت‌زده می‌شویم و حس بدی پیدا می‌کنیم. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید روش‌های کوچکی را دوخت خود ایجاد و امتحان کنید.

اجازه دهید پیش از معرفی این روش‌ها، چند توصیه کلی برای داشتن درزهای محکم عنوان کنیم: از سوزن مناسب برای پارچه خود استفاده کنید. اگر از سوزن ضخیم برای پارچه‌های ظریف استفاده کنید پارچه شما سوراخ خواهد داشت و همین امر باعث ضعیف شدن درز می‌شود.

اطمینان حاصل کنید که کشش کوک‌ها به‌درستی تنظیم‌شده است – باید تعادل خوبی بین نخ‌های بالا و پایین وجود داشته باشد. بررسی کنید که دوخت یکسانی در دو طرف پارچه دارید یا خیر. در غیر این صورت کشش چرخ‌خیاطی را تنظیم کنید تا حالت متعادل ایجاد کنید. نخ را در ابتدا و انتها با کوک‌های ثابت یا زیگزاگی محکم کنید.

8 روش برای محکم کردن درز در برابر پارگی

1) بیش از یک‌بار دوختن خط درز

برای اطمینان از ماندگاری دوخت می‌توانید بیش از یک دوخت روی خط درز بزنید. می‌توانید لبه کارتان را با دوخت‌های اینترلاک یا دوخت‌های زیگزاگ به پایان برسانید.

دوخت شلوار لی

دوخت شلوار لی

2) دوخت زیگزاگ

در این روش باید ابتدا یک خط درز معمولی بدوزید، سپس درست روی خط درز با کوک‌های باریک دوخت زیگزاگ ایجاد کنید. این کار را از قسمت بالایی شروع کرده و از نخ همرنگ پارچه استفاده کنید.

دوخت زیگزاگی شکل

دوخت زیگزاگی شکل

3) دوخت درز اینترلاک که در دو طرف به‌صورت زیگزاگ دوخته‌شده است

اینترلاک یا به هم پیوند زدن لبه‌های پارچه، درز را ایمن می‌کند و هنگامی‌که با دوخت‌های زیگزاگ ترکیب کنید، بسیار محکم می‌شوند.

4) دوخت درز برجسته

طبق معمول سمت راست پارچه را روی‌ هم گذاشته و بدوزید. لبه‌های خام را به سمت داخل تا کنید و بدوزید (می‌توانید به‌صورت اینترلاک یا زیگزاگی بدوزید). اگر حجیم یا خیلی برجسته شد می‌توانید یکی از قسمت‌های درز را مرتب‌تر و کوچک‌تر کنید و بخش زاپاس را بر روی آن بگذارید و سپس در جای خود بدوزید.

زاپاس را به یک‌طرف بچرخانید. از یک کوک زیگزاگ ظریف برای دوخت از سمت راست به‌موازات درز استفاده کنید.

دوخت درز برجسته

دوخت درز برجسته

دوخت زیگزاگ مقداری کشسانی به درز می‌بخشد. فراموش نکنید که وقتی شما لباس خود را بر تن می‌کنید، درزها و لباس کش می‌آیند، همین امر دلیل پارگی درزها است، بنابراین مدل زیگزاگی به دلیل خاصیت کشسانی، بهترین نوع دوخت برای درزها هستند.

5) استفاده از نوار محکم کننده درز

نوار محکم کننده درز نوارهایی هستند که می‌توانید برای محکم کردن درز آن‌ها را روی درز وصل کنید. معمولاً با دستگاه بخار یا پرس حرارتی متصل می‌شوند و معمولاً در پشت درز قرار می‌گیرد، اما می‌توانید آن را به قسمت جلو نیز متصل کنید.

6) از اقلام دیگر استفاده کنید

می‌توانید قبل از دوختن درز، در داخل زاپاس مقداری تکه یا باریکه‌ای از پارچه را در قسمت درز اضافه کنید. پارچه ارگانزا انتخاب خوبی برای این کار است، زیرا حجیم نیست و بسیار محکم است. این روش معمولاً برای پارچه‌هایی استفاده می‌شود که نازک هستند و ممکن است تحت‌فشار پاره شوند.

پارچه ارگاندی پنبه‌ای نیز برای این مورداستفاده می‌شود – گزینه‌ای ارزان‌تر و به همان اندازه مؤثر است. قبل از استفاده از آن پارچه را بشویید، سپس همان‌طور که خیس است آن را اتو کنید.

7) دوخت نواری

دوخت‌های نواری در نواحی از لباس که انتظار دارید بیشتر ساییده یا پاره می‌شوند به‌عنوان دوخت محکم کننده به کار می‌روند.

دوخت نواری

دوخت نواری

8) استفاده از پرچ‌های فلزی

پرچ‌های فلزی یکی دیگر از راه‌های عالی برای تقویت درز هستند – حتماً آن‌ها را روی شلوارهای جین‌ دیده‌اید. پرچ‌ها در تمام نقاطی که ممکن است بیشتر کشیده شوند، اضافه می‌شود.

پرچ های فلزی

پرچ های فلزی

شما همچنین می‌توانید مقاله دوخت صاف در خیاطی را مطالعه کنید.

برای دیدن سایر مقاله‌های ما می‌توانید به صفحه وبلاگ مطالب آموزشی ما مراجعه کنید.

شما همچنین می‌توانید پیج اینستاگرام آراز بافت را دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *