کش و نوار

کش های مورد نیاز خیاطی

انواع کش مورداستفاده در خیاطی (بخش سوم)

کش های مورد نیاز خیاطی

برای اینکه مقاله کش های مورد نیاز خیاطی را کامل مطالعه کنید توصیه می‌شود که ابتدا بخش اول و سپس بخش دوم را نیز مطالعه کنید.

الاستیک شفاف

همان‌طور که از نام آن پیداست، یک نوار نازک (1/4 اینچ یا 3/8 اینچ) شفاف 100٪ الاستیک پلی اورتان است. شما آن را به‌ عنوان بند برای سوتین استفاده می‌کنید تا بدون بند به نظر برسد. در بین انواع کش مورد استفاده در خیاطی، این نوع خاصیت کشسانی زیادی دارد. به طوری که تا 3 برابر طول اولیه خود کشیده می‌شود. می‌توان از آن به‌عنوان نوار برای تثبیت درزهای پارچه‌های بافتنی استفاده کرد. با ما همراه باشید تا ادامه مقاله کش های مورد نیاز خیاطی را بخوانید.

کش لوله‌ای

این یک کش تریم با لبه لوله‌ای ‌شکل است و معمولاً برای تکمیل یقه و لبه‌های آستین استفاده می‌شود.

کش لوله‌ای

کش لوله‌ای

کش گرد

از دیگر کش های مورد نیاز خیاطی، یک کش نازک و گرد است که در پوشش پارچه‌ای محصور شده است. شما می‌توانید آن را در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف تهیه کنید.

کش لباس‌زیر

یک نوار نرم که معمولاً مستقیماً روی پارچه دوخته می‌شود. همچنین در پشت پارچه نیز برای جمع‌کردن آن استفاده می‌شود. معمولاً آن‌ها را روی کمرهای لباس‌زیر، بوکسرها خواهید دید.

کش لباس‌زیر زنانه

کش لباس‌زیر زنانه

کش بچه

این نوع از کش یک کش فوق‌العاده نرم است که برای دوخت لباس کودک عالی است. انواع کش بچه در رنگ‌های مختلف در روکش‌ها و مجراها به‌خوبی به کار برده می‌شوند. همچنین به‌ آرامی قسمت‌هایی از لباس‌های کودک را که نیاز به خاصیت ارتجاعی دارند جمع کند. به دلیل نرمی آن پوست کودک را خیلی اذیت نمی‌کند.

کش کلاه

کش کلاه که به آن بند یا ریسمان کشی نیز می‌گویند. یک کش گرد است. مانند یک تکه نخ پهن که برای کشیدگی نخ از شیارها یا دوختن با یک کوک زیگزاگی باریک استفاده می‌شود.

این نوع کش علاوه بر استفاده برای کلاه، برای منجوق زنی نیز استفاده می‌شود.

کش کلاه

کش کلاه

کش روچد

نوع دیگری از کش (کش روچد) که برای لباس زنانه استفاده می‌شود. هم جنبه تزئینی و هم کاربردی دارد. اگرچه زیاد دیده از آن‌ها موجود نیست.

تزیین روی کش روچد یک‌ طرف را می‌پوشاند و در پایان، روکش تزئینی زیبایی به آن اضافه می‌کند.

کش روچد لباس زنانه

کش روچد لباس زنانه

کش مایو

این کش مورد استفاده در لباس شنا باید بتواند هم در برابر کلر و هم آب‌ نمک مقاومت کند. اگر بخواهید از کش معمولی استفاده کنید، متوجه خواهید شد که خیلی سریع از بین می‌رود.

همانند لباس‌های رقص و لئوتارد (لباس کش‌باف مرکب از شلوار پاچه بلند و بلوز)، در لباس‌های شنا نیز می‌توان از این کش استفاده کرد. زیرا نمک موجود در عرق بدن باعث از بین رفتن کش معمولی نیز می‌شود.

کش مایو زنانه

کش مایو زنانه

زمان استفاده از این کش ها

در ادامه مقاله انواع کش های مورد نیاز خیاطی در مورد اینکه چه زمانی از این کش ها استفاده می‎‌شود صحبت خواهیم کرد.

کش برای ماسک

افراد در این پست به دنبال این هستند که به جای استفاده از انواع کش 1/4 اینچی که پیدا کردن آن سخت شده ، به همین دلیل به نظر می‌رسد چیز دیگری را به کار می‌برند. درنتیجه، بسیاری از مردم می‌پرسند که آیا می‌توانند کش را از طول برش دهند. به‌عنوان‌مثال، «آیا می‌توان 1/2 اینچ کش را از وسط نصف کرد تا اندازه آن ¼» شود؟

ما توصیه نمی‌کنیم که کش را از وسط نصف کنید. این کار تقریباً باعث ساییدگی کش می‌شود. همچنین یکپارچگی خود را از دست می‌دهد.در مورد اینکه کدام کش برای ماسک‌ها بهترین است، به عوامل زیادی بستگی دارد، ازجمله اینکه چه چیزی می‌توانید بسازید و از چه الگوی ماسکی استفاده می‌کنید، بنابراین این پست پاسخی برای این سؤال ندارد.

به‌طورکلی، شما می‌توانید هر یک از انواع کش را تا زمانی که عرض مناسبی داشته باشند، استفاده کنید، اگرچه ممکن است مجبور شوید تکنیک‌های خیاطی یا طول کش را تغییر دهید.

محتوای فیبر

به‌طورکلی کش، از پلی‌استر و لاستیک ساخته می‌شود. این مواد برای اکثر مصارف به‌ جز لباس شنا مناسب هستند، زیرا پلی‌استر در مواجهه با کلر، گرما، ضد آفتاب و نمک بیش‌ از حد تمایل به تجزیه شدن دارد. کش شفاف بر پایه پلی اورتان است و به‌ طو رکلی برای لباس شنا مناسب است.

همچنین می‌توانید کش پنبه‌ای را برای لباس شنا پیدا کنید. این کش پنبه‌ای ترکیبی از پنبه و لاستیک است و نسبت به ترکیب‌های پلی اورتان گرمای بیشتری را تحمل می‌کند. همچنین با قرار گرفتن در معرض کلر برای مدت طولانی‌تری مقاومت می‌کند.

عرض‌های کش

نکته مهم دیگری که باید در مورد کش در نظر گرفت، عرض آن است. کش‌ها انواع مختلفی دارند، از 1/4 اینچ تا 3 اینچ و بالاتر. الگوی شما معمولاً مشخص می‌کند که از کدام عرض کش استفاده کنید، اما به‌طورکلی از کش‌های نازک‌تر برای مواردی مانند لباس شنا و یقه استفاده می‌شود، درحالی‌که کش گشادتر برای کمربند دامن و شلوار استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *