آموزشی

15 ابزار ضروری برای خیاطی برای مبتدیان

ابزارهای خیاطی

15 ابزار ضروری برای خیاطی برای مبتدیان

افرادی که هرگز به دوختن علاقه‌مند نبوده‌اند یا اینکه فقط دوختن را به‌عنوان یک سرگرمی در سال‌های قبل‌تر تمرین کرده‌اند ممکن است این سؤال برایشان پیش بیاید که برای اینکه عمل خیاطی را انجام یا ادامه بدهند چه چیزهایی لازم دارند؟ ابزارهای دوخت ضروری برای آن‌ها چیست؟ چه مقدار هزینه برایشان خواهد داشت؟ در ادامه به معرفی 15 ابزار ضروری برای خیاطی برای مبتدیان و حرفه‌ای‌ها که باید در جعبه خیاطی هر فرد مبتدی وجود داشته باشد پرداخته‌ایم.

1) قیچی خمیده

این قیچی‌ها می‌توانند گران‌قیمت باشند، اما ناگفته نماند که ارزش هزینه کردن را دارند. مهم‌ترین ویژگی این وسیله تیغه تیز آن است که البته باید آن را هرسال تیز کنید.

شما به‌راحتی می‌توانید آن را در دستان خود بگیرید و توسط آن هر طرحی را که تمایل دارید بر روی پارچه خود ایجاد کنید.

قیچی خمیده

قیچی خمیده

این قیچی‌ها می‌توانند گران‌قیمت باشند، اما ناگفته نماند که ارزش هزینه کردن را دارند. مهم‌ترین ویژگی این وسیله تیغه تیز آن است که البته باید آن را هرسال تیز کنید.

شما به‌راحتی می‌توانید آن را در دستان خود بگیرید و توسط آن هر طرحی را که تمایل دارید بر روی پارچه خود ایجاد کنید.

2) قیچی معمولی

این قیچی‌ها برای وظایف عمومی مانند الگوهای برش و کاغذ استفاده می‌شود و بدان معنی است که کیفیت زیاد مسئله مهمی نیست. مهم این است که به یاد داشته باشید که پلاستیک را با این قیچی نبرید؛ زیرا تیغه را به‌سرعت کند می‌کند.

قیچی معمولی

قیچی معمولی

3) قیچی خیاطی

به لطف سایز کوچکی که دارند، برای زمانی که خیاطی شما کامل می‌شود و مقداری نخ اضافه بر روی پارچه‌هایتان باقی می‌ماند می‌توانید توسط این وسیله آن‌ها را برش بدهید. این قیچی‌ها معمولاً ارزان هستند و البته برچسب قیمت دارند که می‌توانید با توجه به بودجه خود در هر قیمتی آن‌ها را خریداری کنید.

قیچی خیاطی

قیچی خیاطی

4) قیچی اره‌ای یا دندانه‌دار

این قیچی‌ها دارای تیغه‌های دندانه‌دندانه هستند. آن‌ها طرح‌های زیگزاگی را بر روی پارچه‌ها ایجاد می‌کنند که همین امر مانع از نخ‌نما شدن پارچه می‌شود. یک کاربرد خوبی که این محصول دارد این است که می‌توانید قبل از شستن پارچه، لبه‌های بریده‌شده پارچه را برش دهید. وقتی پارچه را از ماشین لباسشویی بیرون می‌آورید، این قیچی می‌تواند انبوهی از نخ‌های فرسوده را کاهش دهد.

نکته تکنیکی: برش با قیچی دندانه‌دار کمی با سایر انواع قیچی متفاوت است. تیغه‌ها را ثابت نگه‌دارید و آن‌ها را روی پارچه به هم نزدیک کنید و اجازه دهید برش با دومین دندانه شروع شود. پس از برش، قیچی را در امتداد حرکت دهید و تا انتهای کار بروید. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، مطمئن شوید که قیچی را روی هر برشی که انجام می‌دهید کاملاً ببندید.

قیچی اره ی یا دندانه دار

قیچی اره ی یا دندانه دار

 5) سوزن ته گرد

انجام هر پروژه‌ای بدون سوزن‌های ته گرد تقریباً غیرممکن است. آن‌ها در پارچه قرار می‌گیرند تا هنگام فیت کردن و برش دادن آن تکان نخورند و ثابت باشند.

سوزن ته گرد

سوزن ته گرد

6) بالشتک سوزن یا جاسوزنی

ازآنجایی‌که چسبیدن سوزن به کف پا یا دستتان حس خوشایندی ندارد و دردناک است، بنابراین باید آن‌ها را در مکانی مناسب قرار بدهید. این یکی دیگر از موارد کلیدی است که باید در کیت خیاطی خود داشته باشید. بالشتک، مکانی آسان برای نگهداری سوزن ته گردها در اختیار شما قرار می‌دهد و از افتادن آن‌ها روی زمین و آسیب رساندن به دست یا پاهایتان جلوگیری می‌کند.

بالشتک سوزن

بالشتک سوزن

7) سوزن‌ها

شما برای پروژه خیاطی خود عمدتاً به دو نوع سوزن نیاز دارید: سوزن‌های چرخ‌خیاطی و سوزن‌های دستی. سوزن‌های یونیورسال اولین سرمایه‌گذاری شما هستند. آن‌ها تقریباً در هر ماشینی قرار می‌گیرند و می‌توانید در پارچه‌ها و پروژه‌های مختلف استفاده کنید. برای شرایطی که با پارچه‌های ضخیم‌تر کار می‌کنید، سوزن‌هایی که به‌طور خاص برای آن پارچه‌ها یا به‌طورکلی پارچه‌های محکم‌تر ساخته‌شده‌اند، مفید خواهند بود.

سوزن‌های دستی دربسته‌های 20 تایی فروخته می‌شوند. برخی از افراد یک برند خاص را ترجیح می‌دهند، درحالی‌که برخی دیگر تمایل دارند چیزی را خریداری کنند که به‌راحتی در یک فروشگاه محلی در دسترس است. درهرصورت، سوزن‌ها فقط برای حدود هشت ساعت استفاده مناسب هستند. پس‌ازآن باید از یک سوزن جدید استفاده کنید.

انواع سوزن خیاطی

انواع سوزن خیاطی

8) متر

از دیگر  15 ابزار ضروری برای خیاطی برای مبتدیان می‌توان به متر اشاره کرد. شما به یک متر نواری نرم نیاز دارید – نواری که دور بدن بچرخد و اندازه بدن انسان را اندازه‌گیری کند. همچنین اطمینان حاصل کنید که می‌توانید اعداد نوشته‌شده بر روی آن را به‌راحتی بخوانید.

متر خیاطی

متر خیاطی

9) درز سنج

درزسنج دارای یک ناحیه توخالی است که به هدایت گچ خیاطی شما کمک می‌کند. در همین حال، نوار لغزنده آن مرجع بصری خوبی در حین سنجاق کردن، فشار دادن، دوختن یا تلاش برای یکنواخت نگه‌داشتن ساسون است.

این خط‌کش‌ها انعطاف‌پذیر هستند، اما پس از گذشت زمان و استفاده طولانی‌مدت، می‌توانند خم شوند، بنابراین ایده خوبی است که در آن زمان از درزسنج دیگری استفاده کنید.

درز سنج

درز سنج

10) خط کش شفاف

این خط‌کش‌ها که معمولاً از آکریلیک ساخته می‌شوند، در اشکال و اندازه‌های مختلف هستند. می‌توانید از آن‌ها برای اندازه‌گیری برای برش استفاده کنید. این خط‌کش‌ها نه‌تنها دقت را بهبود می‌بخشند، بلکه زمان صرف شده برای یک پروژه را کاهش می‌دهند.

خط کش شفاف

خط کش شفاف

11) گچ یا صابون خیاطی

در طول یک پروژه، مواد باید علامت‌گذاری شوند. رایج‌ترین و مورد اعتمادترین ابزار برای آن گچ خیاطی است. خرید دو رنگ – معمولاً سفید و آبی – هوشمندانه است. به‌این‌ترتیب، یک رنگ برای استفاده در پارچه روشن و یک رنگ برای استفاده در پارچه تیره دارید.

گچ یا صابون خیاطی

گچ یا صابون خیاطی

12) نخ‌ها

به‌غیراز سوزن، مهم‌ترین وسیله‌ای که برای خیاطی باید داشته باشید نخ است. هنگامی‌که شروع به کار روی پروژه‌های مختلف می‌کنید، چندین رنگ نخ نیاز خواهید داشت. برای شروع، یک قرقره بزرگ مشکی و سفید بخرید. پس‌ازآن می‌توانید رنگ‌های دیگر را در صورت نیاز خریداری کنید. نخ برای مصارف مختلف مانند دوخت دستی، دوخت ماشینی و غیره برچسب‌گذاری شده است، بنابراین به موارد توصیه‌شده پایبند باشید.

همچنین، توجه به این موارد ارزش دارد:

  • مارک نخ
  • آیا با دستگاه شما خوب کار می‌کند
  • مارکی است که دوست دارید استفاده کنید و دوباره بخرید

برخی از افراد استفاده از یک برند خاص را ترجیح می‌دهند و فقط با یک برند از نخ کار می‌کنند.

به یاد داشته باشید: در طول یک پروژه خیاطی، نخ‌های زیادی مورداستفاده شما قرار می‌گیرند.

نخ خیاطی

نخ خیاطی

13) بشکاف درز

ممکن است اشتباهاتی در پروژه شما رخ بدهد. به همین دلیل، عاقلانه است که بشکاف درز را در دسترس داشته باشید. اگر به‌تازگی چرخ‌خیاطی خود را خریداری کرده‌اید، به‌احتمال‌زیاد یکی از این‌ها را به‌عنوان لوازم جانبی همراه با چرخ‌خیاطی دریافت کرده‌اید. اگرنه، آن‌ها به‌اندازه کافی ارزان هستند که بتوانید خریداری کنید.

بشکاف

بشکاف

14) اتو و میز اتو

برای پروژه‌های خیاطی نیازی به خرید اتو گران‌قیمت نیست. در عوض، اطمینان حاصل کنید که اتو شما قابلیت بخار دارد و می‌تواند برای پارچه‌های مختلف استفاده شود. بیشتر لباس‌هایی که در طول یک پروژه خیاطی تولید می‌شوند؛ برای اتو کردن به فضایی برای پهن کردن نیاز دارند، بنابراین روی تهیه میز اتو نیز سرمایه‌گذاری کنید.

اتو و میز اتو

اتو و میز اتو

15) پارچه کتان محکم

این پارچه یک ماده ارزان‌قیمت است که می‌توان آن را خریداری کرد و برای آزمایش الگوها از آن استفاده کرد. این روش باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شود. البته حتماً لازم نیست پارچه کتان باشد. فقط باید ارزان و قابل‌استفاده برای پروژه‌های مختلف باشد.

وقتی‌که تمامی این ابزارها را برای جعبه خیاطی خود خریداری کردید، پس‌ازآن می‌توانید کارتان را شروع کنید.

پارچه کتان محکم

پارچه کتان محکم

برای دیدن سایر مقاله‌های ما می‌توانید به صفحه وبلاگ مطالب آموزشی ما مراجعه کنید.

شما همچنین می‌توانید پیج اینستاگرام آراز بافت را دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *