آموزشی

5 فایده بافتنی بر سلامت مغز و روان

5 فایده بافتنی بر سلامت مغز و روان

5 فایده بافتنی بر سلامت مغز و روان

بافتنی یک هنر است که بسیاری از بانوان از انجام آن و دیدن نتیجه‌ی زیبای این کار لذت می‌برند. اما فایده‌ی انجام بافتنی صرفا تولید لباس و تزئینات نیست. بهتر است بدانید که انجام بافتنی در روحیه‌ی افراد هم تاثیرات شگفت انگیزی می‌گذارد. در این مقاله قصد داریم شما رو با 5 فایده بافتنی بر سلامت مغز و روان  آشنا کنیم. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باید.

شما همچنین می‌توانید مقاله‌ی بهترین روش شستشوی لباس بافتنی را مطالعه کنید.

5 فایده بافتنی بر سلامت مغز و روان

1. کاهش استرس

یکی از اصلی ترین فواید بافتنی کردن این است که در زمان انجام کار باید تمرکز بالایی داشت. همین امر باعث می‌شود که به مشکلات و مسائل کمتر فکر کرد و آرامش بیشتری را تجربه کرد. در کنار این در جمع‌هایی که بافتنی انجام می‌دهند، گفتگو و ارتباط بین افراد و البته تجربه‌ی مشترک لذتبخشی که با یکدیگر می‌سازند باعث می‌شود که سطح استرس خود را پائین بیاورند.

2. تقویت دو نیمکره مغز

بافتنی فعالیتی است که هر دو نیمکره‌ی مغز را فعال می‌کنید و انجام مداوم آن باعث بهبود کلی عملکرد مغز می‌شود. باید بدانید که انجام بافتنی برای قدیمی‌ها ساخته نشده است. اگر میخواهید خود و فرزندانتان از سلامت مغزی خوبی برخوردار باشند، انجام بافتنی را فراموش نکنید.

3. بهبود رفتار و خلق و خو

همه ما شنیدیم یا تجربه کردیم که افراد بعد از ورزش کردن سطح آرامش و حال خوب‌شان بالا می‌رود. این امر به دلیل ترشح اندرورفین در مغز ایجاد می‌شود. جالب است بدانید که انجام بافتنی هم همین کار را با مغز می‌کند و باعث ترشح اندورفین می‌شود، که سطح نشاط و آرامش را بالا می‌برد. در ضمن همانطور که گفته شد وقتی افراد در کنار یکدیگر به بافتنی کردن مشغول می‌شوند و تجربه‌ی مشترک خوبی با هم می‌سازند ارتباطات اجتماعی خوب در آن‌ها بیشتر می‌شود و همه‌ی این‌ها در کنار هم باعث بهبود خلق و خو و رفتار فرد می‌شود.

پیشنهاد می‌کنم بعد از خواندن این مطلب، مقاله سبد های زیبا مخصوص مادران را مطالعه کنید.

5 فایده بافتنی بر سلامت مغز و روان

4. بهبود اعتماد به نفس

قطعا وقتی لباسی که بر تن دارید یا بر تن عزیزانتان می‌بینید، کار دست خودتان باشد، به خودتان می‌بالید. از طرفی باید بدانید که اعتماد به نفس با افزایش مهارت به دست می‌آید. امروزه اکثر افراد حتی نمی‌توانند با نخ و سوزن پارگی لباس خود را بدوزند. اما شما با انجام بافتنی و خلق اثری که ارزش مادی و معنوی بالایی دارد، مهارت بی نظیری نسیب خود کرده اید. و همه ‌ی این‌ها در کنار یکدیگر باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد.

5. پیشگیری از زوال عقل

کاهش حافظه فرایندی است که زوال عقل منجر می‌شود و بسیاری از سالمندان درگیر این مسئله هستند. هنر بافندگی و به طور کلی انجام فعالیت‌های صنایع دستی همه‌ی بخش‌های مغز را فعال می‌کند. تحقیقات علمی هم نشان داده که سالمندانی که به کار‌هایی مانند بافنگی مشغول هستند تا حدود 50 درصد کمتر از سایر سالمندان دچار زوال عقل می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم اگر در نزدیکانتان افراد سالمند هستند، آن‌ها را به انجام بافتنی تشویق کنید تا از مبتلا شدن به آلزایمر و زوال عقل در آن‌ها جلوگیری کنید.

برای دیدن سایر مقاله‌های ما می‌توانید به صفحه وبلاگ مطالب آموزشی ما مراجعه کنید.

شما همچنین می‌توانید پیج اینستاگرام آراز بافت را دنبال نمائید.

1 دیدگاه در “5 فایده بافتنی بر سلامت مغز و روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *