آموزشی

6 نکته مهم مراقبت از لباس های بافتنی

6 نکته مراقبت از لباس های بافتنی

6 نکته مهم مراقبت از لباس های بافتنی

مراقبت و نگهداری از لباس‌های بافتنی زمستانی بسیار مهم است. اگر از لباس‌های زمستانه مانند پلیور و ژاکت به‌خوبی نگهداری نشود، ممکن است به‌سرعت از هم باز، گشاد و خراب شود.  با رعایت برخی نکات ساده، می‌توانید از خراب شدن لباس‌های بافتنی خود جلوگیری کنید. پس با ما همراه باشید تا 6 نکته مهم مراقبت از لباس های بافتنی را بررسی کنیم.

شما می‌توانید بعد از اتمام این مطالب، مقاله‌ی 5 فایده بافتنی بر سلامت مغز و روان را مطالعه کنید.

6 نکته مهم مراقبت از لباس های بافتنی

1. دقت در بافت

توجه داشته‌باشید، حتماً قبل از خرید لباس بافتنی به بافت آن توجه کنید. لباس بافتنی باید دارای بافت سفت و محکمی باشد. بهتر است از خریدن لباس‌های بافتنی که دارای بافت ضعیف هستند خودداری کنید چون به‌سرعت فرم خود را از دست می‌دهند و گشاد می‌شوند. پس یک لباس با بافت سست و ضعیف نخرید چون ممکن است به سرعت فرم خود را از دست بدهد.

2. شستشوی درست

به دلیل الیاف خاص این لباس‌ها، اگر با شوینده‌های آنزیم‌دار شسته شوند به سرعت به الیاف لباس آسیب می‌زنند و لباس شما را خراب می‌کنند. بهترین مواد شوینده برای شستشوی لباس بافتنی مایع ظرفشویی یا شامپو‌های ملایم می‌باشند. اگر ماشین لباسشویی شما تنظیمات خاصی برای لباس پشمی دارد از آن استفاده کنید.  در صورتی که ماشین لباسشویی شما این تنظیمات رو نداشته باشد، بهتر است که سرعت آن را در پایین‌ترین حالت ممکن قرار دهید. برای مراقبت از لباس بافتنی با بافت ظریف، بهتر است لباس را با دست و آب ولرم شستشو دهید. یکی از مهم‌ترین اصول نگهداری از لباس‌های بافتنی این است که در هنگام شستن، آنها را پشت‌ورو کنید. همیشه به دستور شست‌وشوی لباس‌های بافتنی روی برچسب آنها دقت کنید. اگر لباس تمیز است، مدام آن را نشویید.

شما همچنین می‌توانید مقاله‌ی بهترین روش شستشوی لباس بافتنی را مطالعه کنید.

6 نکته مهم مراقبت از لباس های بافتنی

3. خشک کردن درست

بعد از اتمام شستشو از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده نکنید. بهتر است لباس را آرام فشار داده تا آب اضافی آن خارج شود. سپس لباس را روی یک حوله پهن کرده و آن را لول کنید. بهتر است لباس را آویزان نکنید. چراکه به دلیل سنگینی حالت خود را از دست می‌دهد.

4. اتو کشیدن درست

برخی اوقات لباس بافتنی چروک می‌شود. برای از بین بردن چروک لباس بافت می‌توانید اتو را روی درجه بخار قرار دهید و با کمک بخار از راه دور، چروک لباس را از بین ببرید. اگر لباس خیلی چروک شده بود، بهتر است یک پارچه سفید را کمی خیس کنید، روی لباس قرار دهید و پارچه سفید را اتو بکشید تا لباس خراب نشود.

5. نگه داری در کمد

برای حفظ جلوه لباس‌های بافتنی باید در نگهداری از آنها در کمد هم دقت کنید. برای اینکه بافتنی‌ها را سال‌های سال نگه دارید، بهتر است که آنها را در کشو یا قفسه بگذارید؛ در واقع، از آویزان‌کردنشان در کمد خودداری کنید. نکته مهم دیگر این است که لباس‌های بافتنی را در جایی خشک، تاریک و خنک بگذارید. بافت لباس‌های این جنسی در مجاورت نور و گرما آسیب می‌بیند. رطوبت هم که بوی نامطبوعی در آنها ایجاد و از جلوه‌شان کم می‌کند. لباس‌های بافتنی را در کمدی پُر و مملو از لباس نگذارید و اجازه ندهید که به آنها فشار بیاید. این دست از لباس‌ها باید بدون گلوله‌شدن و قرارگرفتن تحت فشار لباس‌های دیگر در کمد نگه داشته شوند.

6. جلوگیری از پرزدادن

اگر می‌خواهید جلوی پرزدادن لباس‌های بافتنی را بگیرید، نیاز است که از ایجاد اصطکاک میان آنها و لباس‌های دیگر جلوگیری کنید. برای مثال، در هنگام آویزان‌کردن لباس‌ها در کمد، حواستان باشد که اطراف بافت چیزی قرار نگیرد. زمانی که لباس را به تن می‌کنید، نگذارید که کیف و کمربندتان در اصطکاک و تماس مداوم با لباس بافتنی‌تان قرار بگیرد.

برای دیدن سایر مقاله‌های ما می‌توانید به صفحه وبلاگ مطالب آموزشی ما مراجعه کنید.

شما همچنین می‌توانید پیج اینستاگرام آراز بافت را دنبال نمایید.

1 دیدگاه در “6 نکته مهم مراقبت از لباس های بافتنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *