آموزشی

8 نکته برای شستشوی پارچه

نکات شستن لباس

8 نکته برای شستشوی پارچه

پروژه خیاطی صرفاً به خرید پارچه و لوازم جانبی و درنهایت دوخت منتهی نمی‌شود، درواقع نحوه مراقبت از پارچه قبل از شروع پروژه نیز تأثیر زیادی بر روی امر خیاطی دارد. مراقبت از پارچه شامل نحوه شستشوی پارچه و اتو کردن قبل از شروع خیاطی است. در این مقاله قصد داریم به 8 نکته برای شستشوی پارچه اشاره کنیم.

شتسشوی پارچه

شتسشوی پارچه

چرا پارچه باید از قبل شسته شود؟

برای اینکه چرا پارچه‌ها را باید قبل از شروع خیاطی بشویید دلایل مختلفی وجود دارند:

  • برخی از پارچه‌ها پس از شستن کوچک می‌شوند، بنابراین اگر ابتدا پارچه را بدوزید و سپس آن را بشویید، محصول نهایی ممکن است دو سایز کوچک‌تر از اندازه‌ای باشد که برای آن برنامه‌ریزی کرده بودید.
  • اگر پارچه‌ای باکیفیت را با پارچه‌ای ارزان‌تر ترکیب کنید، بنابراین چروک می‌شوند و سطح ناصاف و ناجوری برای محصول نهایی ایجاد می‌کنند.
  • پارچه‌های پنبه‌ای را می‌توانید با نشاسته (آهار زدن) بشویید تا سفت و براق شوند. شستن پارچه قبل از انجام کارتان بافت واقعی آن را به شما نشان می‌دهند.
  • برخی از پارچه‌ها پس از شستن کم‌رنگ شده یا رنگ پس می‌دهند. پس بهتر است قبل از انجام دوخت آن‌ها را بشویید تا از تغییراتی که ممکن است بر روی پارچه ایجاد شود تعجب نکنید و ناامید نشوید.
شستن پارچه قبل از دوخت

شستن پارچه قبل از دوخت

نکاتی برای شستن پارچه

1) همان روشی را که می‌خواهید پس از اتمام عمل شستشو بر روی پارچه خود انجام دهید را باید در هنگام شستشوی پارچه نیز در نظر بگیرید. به‌عنوان‌مثال، اگر قصد دارید بلوز ابریشمی خود را پس از شستن خشک‌شویی کنید، بنابراین قبل از دوخت باید آن را خشک‌کنید، همچنین باید به دستور‌العمل‌های نحوه شستن پارچه که بر روی آن قرار دارد عمل کنید.

2) پارچه‌های نازک را با دست یا در ماشین لباسشویی در حالت شستشوی دستی بشویید. به این دلیل که پارچه‌های نازک ظریف هستند و اگر با دمای بالا شسته شوند پاره خواهند شد.

3) پارچه‌های ابریشمی را بهتر است به‌جای شستن با ماشین رخت‌شویی با دست خشک‌شویی کنید، زیرا نازک و ظریف هستند.

4) پشم بافته‌شده را با دست بشویید و سپس آن را صاف پهن کنید تا خشک شود.

5) ژرژت‌ها نیز که پارچه‌های ظریفی هستند باید با دست ‌شسته شوند.

شستن پارچه ها با دست

شستن پارچه ها با دست

پس از اتمام شستشو و خشک‌کردن، به یاد داشته باشید که قبل از شروع پروژه دوخت، پارچه را اتو کنید. این کار علامت‌گذاری و برش پارچه را آسان‌تر می‌کند.

اگر عجله دارید و زمان لازم برای شستشوی پارچه را ندارید، اغلب عاقلانه است که محصول نهایی را حداقل 2 سایز بزرگ‌تر از اندازه معمولی کوک بزنید. به‌این‌ترتیب وقتی شسته می‌شود، نگران چروک خوردن آن نمی‌شوید.

برای دیدن سایر مقاله‌های ما می‌توانید به صفحه وبلاگ مطالب آموزشی ما مراجعه کنید.

شما همچنین می‌توانید پیج اینستاگرام آراز بافت را دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *