کش و نوار

کش‌های مورد استفاده در خیاطی

انواع کش مورد استفاده در خیاطی

کش‌های مورد استفاده در خیاطی

قبل از خواندن این مقاله ( که شامل کش‌های مورد استفاده در خیاطی است) حتما توصیه می‌شود که بخش اول این عنوان را ابتدا مطالعه کنید تا مطالب را از ابتدا به صورت کامل دریافت کنید.

انواع مختلفی از کش‌ها در ساخت سوتین، لباس‌ زیر زنانه، لباس شنا، ماسک، شورت، ژاکت، کمربند، آویز و بسیاری موارد دیگر در خیاطی استفاده می‌شود.

بیایید اکنون با هر یک از انواع کش که در ادامه برای شما آورده شده است آشنا شویم تا بتوانید نوع کش مناسب خود را با توجه به پروژه خود برای خیاطی انتخاب کنید.

کش‌باف صاف

یک کش‌باف معمولی است که در شلوار و سایر روکش‌ها برای جمع‌کردن پارچه استفاده می‌شود و یک کش ضخیم بدون پیچ‌خوردگی است که می‌تواند با اکثر پارچه‌ها استفاده شود.

مزیت کش‌باف صاف این است که هنگام کشیده شدن باریک نمی‌شود، پوست را اذیت نمی‌کند و می‌توان آن را دوخت.

کش باف‌های رنگی

کش باف‌های رنگی

کش بافته‌شده

یک کش شیاردار و ساختاریافته‌تر است و به دلیل استحکام زیادی که دارد پیچ نمی‌خورد و باریک نمی‌شود. این نوع کش را برای پارچه‌های سنگین استفاده می‌کنند و در چندین سایز موجود است.

کش جادکمه دار

یکی از انواع کش مورداستفاده در خیاطی،  کش جادکمه دار نرم و دارای چندین سوراخ دکمه است که به‌طور یکنواخت در امتداد وسط قرارگرفته‌اند و برای تنظیم لباس استفاده می‌شود.

معمولاً در کمربندهای شلوار یا دامن و لباس بچه استفاده می‌شود تا بند کمر برای چندین سایز مناسب باشد. همچنین در لباس‌های بارداری به‌عنوان راهی برای فشار نیامدن به شکم هنگامی‌که شکم بزرگ می‌شود مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کش جادکمه دار

کش جادکمه دار

نخ کشسان (نخ یا کش خیاطی)

از این کش در چرخ‌ خیاطی برای دوخت خاص استفاده می‌شود. همچنین یک جلوه چین‌دار (جمع شدگی) در پروژه شما ایجاد می‌کند. این نوع کش روی قرقره استفاده می‌شود.

"<yoastmark

نخ کشی نامرئی/ نخ الاستیک شفاف

نخ کشسان بسیار نازک است که معمولاً برای ساخت جواهرات استفاده می‌شود.

بندکشی از الیاف مصنوعی

بندکشی بافته‌شده از الیاف مصنوعی است که در چنین رنگ مختلف موجود هستند که معمولاً در داخل روکش‌ها، برای کمربند، کیف و غیره استفاده می‌شود. همچنین می‌توانید آن را به‌عنوان ریسمان دستبند به کاربرد؛ زیرا می‌توان از آن برای ساخت دستبندهای بافتنی استفاده کرد.

کش تاشو

در بین انواع کش مورداستفاده در خیاطی ، کش تاشو نوعی شیرازه بوده که برای استحکام بیشتر به حاشیه یا درز لباس‌ها و پارچه‌ها دوخته می‌شود. از ناحیه وسط دارای یک فرورفتگی ملایم است تا به‌راحتی آن را تا کنید و برای تکمیل و تزیین شورت و سایر انواع لباس‌های ساخته‌شده از پارچه‌های کش‌باف استفاده می‌شود.

کش پشت مخملی

این نوع کش بدون لاتکس بوده و پشت آن نرم و مخملی است (که به آن کش پشت نمدی نیز می‌گویند) که معمولاً در لباس‌های زیر استفاده می‌شود و ممکن است در یک‌طرف آن دارای لبه تزئینی باشد.

کش پشت سیلیکونی

این‌ یک کش مخصوص است که در پشت خود نوار سیلیکونی دارد که از لغزش لباس روی پوست جلوگیری می‌کند و معمولاً با عرض 1/2 اینچ در دسترس است.

"<yoastmark

کش بندی برای شانه

یک کش نرم نازک که برای ساخت بند برای لباس‌زیر استفاده می‌شود.

کش لباس‌ زیر لبه‌دار به صورت قلاب‌دوزی

یک کش بسیار زیبا که معمولاً به‌عنوان بند سوتین استفاده می‌شود. این بند‌ها دارای لبه‌های زیبایی هستند و یکی دیگر از انواع کش مورداستفاده در خیاطی می‌باشد که در دو طرف کش قرار دارند. یک‌طرف الاستیک نرم است. به‌طوری‌که هنگام پوشیدن پوست را اذیت نمی‌کند، درحالی‌که روی طرف دیگر ممکن است براق یا حتی عناصر مارک‌دار اضافه‌شده باشد.

برخی از کش‌های لباس‌زیر زنانه دارای حلقه تزئینی هستند که به لبه کش اضافه‌شده است که معمولاً به آن ملیله می‌گویند – درحالی‌که لبه مقابل ساده خواهد بود.

"<yoastmark

کش لبه توری

این نوار الاستیک دارای توری در یک لبه یا هر دو لبه خواهد بود. اگر به‌اندازه کافی جستجو کنید، حتی روبان لبه‌دار و چین‌دار ارگانزایی را پیدا می‌کنید که بسیار هم زیبا هستند.

درحالی‌که ازنظر فنی این نوع کش خاصیت کشسانی زیادی ندارد اما برخی از آن‌ها دارای خاصیت ارتجاعی هستند که آن‌ها را بسیار انعطاف‌پذیر و کشسان می‌کند. این نوع کش توری به دلیل کشیدگی بسیار زیاد آن، هنگام ساخت لباس زیر به ویژه برای شورت و سوتین بسیار عالی هستند.

2 دیدگاه در “کش‌های مورد استفاده در خیاطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *