آموزشی

دوخت تزیینی با چرخ خیاطی

دوخت تزیینی با چرخ خیاطی

انواع دوخت‌های تزئینی با چرخ‌خیاطی

مسلماً با چرخ‌خیاطی‌هایی که مخصوص گلدوزی هستند، می‌توانید دوخت تزیینی با چرخ خیاطی زیبایی ایجاد کنید، اما برای این کار باید قیمت زیادی برای ماشین خیاطی گلدوزی بپردازید. درصورتی‌که با چرخ‌خیاطی ساده به‌راحتی می‌توانید کارهای خود را بدون نیاز به تلاش اضافی تزئین کنید و آن‌ها را به همان زیبایی و خوبی درست کنید که با چرخ‌خیاطی گلدوزی درست می‌کنید.

دوخت‌های تزئینی چندکاره هستند. آن‌ها را می‌توان یا فقط برای تزئین یا به‌عنوان دوخت کاربردی یا به‌عنوان هر دو استفاده کرد. دوخت‌های تزئینی می‌توانند به هر پارچه کسل‌کننده‌ای سرزندگی و زیبایی بی افزایند. این کوک‌ها طرح‌های حاشیه‌ای عالی و نقوش مستقل جذابی را ایجاد می‌کنند. شما فقط باید آن‌ها را امتحان کنید. در ادامه با انواعی از دوخت‌های تزئینی آشنا می‌شوید.

1) دوخت ساتنی

دوخت ساتن رایج‌ترین دوخت تزئینی است که با استفاده از دوخت زیگزاگ انجام می‌شود. بیشتر دوخت‌های تزئینی بر اساس یک دوخت زیگزاگ محکم ساخته‌شده‌اند.

دوخت ساتنی

دوخت ساتنی

2) حاشیه‌دوزی

نوعی از دوخت است که توسط دوخت‌های تزئینی دو لبه را به هم متصل می‌کنند. ساده‌ترین دوخت برای انجام حاشیه‌دوزی، کوک زیگزاگ است. از دیگر دوخت‌ها در این سبک می‌توان به دوخت مورب و لانه‌زنبوری اشاره کرد.

عکس سمت راست آورده شده در زیر دوخت مورب و عکس سمت چپ دوخت لانه‌زنبوری است.

حاشیه دوزی

حاشیه دوزی

3) دوخت لبه

دوخت لبه را می‌توان به زیبایی و به‌راحتی با یک دوخت تزئینی – کوک کور انجام داد. اکثر چرخ‌خیاطی‌ها آن را دارند.

در دوخت‌های تزئینی طرح‌های حاشیه‌ای را می‌توان با ایجاد چند خط موازی انجام داد. هنگام ساخت دوخت‌های تزئینی دقت کنید که فاصله آن‌ها از یکدیگر به‌طور مساوی باشند. می‌توانید روی پارچه با خودکار یا مداد خیلی کمرنگ علامت بزنید و سپس خطوط را بدوزید یا از دستگاه راهنمای لحاف‌دوزی یا راهنمای دوخت استفاده کنید.

دوخت لبه

دوخت لبه

چگونه به‌ درستی دوخت تزئینی را با چرخ‌خیاطی خود انجام دهیم؟

برای دوخت تزیینی با چرخ خیاطی شما به چرخ‌خیاطی با دوخت زنگ‌زدگی نیاز دارید. ماشین‌هایی هستند که بالای 100 مدل دوخت انجام می‌دهند. فراموش نکنید برای اینکه یک خیاطی خوب داشته باشید، باید نخ، پارچه، سوزن و کشیدن به‌موقع و به‌اندازه پارچه در یک راستا قرار بگیرند.

معمولاً دو مشکل در این نوع دوخت‌های طرح‌دار وجود دارد – ممکن است نخ در زیر دوخت‌ها جمع شود و گاهی اوقات نخ ماسوره تا بالا بیاید که باعث می‌شود کارتان جذاب به نظر نرسد به‌خصوص اگر رنگ آن متفاوت باشد. معمولاً تنظیم کردن کشش نخ چرخ‌خیاطی کمی این مشکلات را کاهش می‌دهد.

طول و عرض دوخت

یک جنبه بسیار مهم در دوخت تزئینی عرض و طول مناسب دوخت است – در واقع این امر تعیین می‌کند که دوخت تزئینی شما چگونه به نظر برسد. می‌توانید دوخت‌ها را روی پارچه‌ای خراب و بی‌مصرف امتحان کنید و سپس طول و عرض دوخت را یادداشت کرده (اگر ننویسید فراموش خواهید کرد) و بعدازاین آزمون‌وخطا از پارچه مناسب استفاده کنید.

اگر عرض دوخت را افزایش دهید، الگوی دوخت شما پهن می‌شود و اگر طول دوخت را کم کنید، دوخت متراکم‌تری خواهید داشت.

طول و عرض دوخت

طول و عرض دوخت

سعی کنید در پروژه خیاطی که قصد دوخت آن را دارید، ابتدا دوخت‌ها را روی پارچه‌ای یدکی تمرین و آزمایش کنید تا در نهایت بهترین ترکیب‌ها را بررسی کنید و سپس آن‌ها را یادداشت کنید – اگر این کار را انجام دهید می‌توانید نتایج باورنکردنی به دست آورید.

برخی از دوخت‌های تزئینی طرف دارند – برخی ممکن است سمت چپ و برخی سمت راست باشند. طرح‌ها را می‌توان با توجه به نحوه قرار دادن پارچه تغییر داد. شما باید پارچه یا طرح را با دقت قرار دهید تا کوک‌ها آن‌طور که می‌خواهید ایجاد شوند.

سرعت دوخت در خیاطی بسیار مهم است. دوخت‌های تزئینی را نسبت به دوخت‌های صاف با سرعت کمتری بدوزید. اگر پارچه خود را باعجله بکشید، کوک‌های تزئینی شما کج می‌شود.

برای دیدن سایر مقاله‌های ما می‌توانید به صفحه وبلاگ مطالب آموزشی ما مراجعه کنید.

شما همچنین می‌توانید پیج اینستاگرام آراز بافت را دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *